- Publikacje
- Bohaterowie Niepodległej
- Patroni naszych ulic
- Biuletyn IPN
- Miesięcznik IPN Pamięć.pl
- Pamięć i Sprawiedliwość
- Przegląd Archiwalny Instytutu Pamięci Narodowej
- Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944-1989
- Dodatki do miesięcznika IPN Pamięć.pl
- Dodatki do prasy
- Katalogi wystaw
- Katalogi publikacji IPN
- Aplikacja "Amnestia"
- Teki edukacyjne
- Szkoła Historii Najnowszej
- Miesięcznik Obszaru Południowego WiN „Orzeł Biały"
- Zeszyty katyńskie
- Audycje
- Biuletyn Informacyjny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Wielkopolska
-
28 lutego28 lutego 1891 roku urodził się Roman Abraham, generał WP, dowódca Wielkopolskiej Brygady Kawalerii w wojnie obronnej Polski 1939 roku i Zbiorczej Brygady Kawalerii podczas obrony Warszawy.
-
27 lutego27 lutego 1943 roku z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz uciekli więźniowie pracujący w kuchni SS:
-
26 lutego26 lutego 1940 roku przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej-Wolność Równość Niepodległość, Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Narodowego utworzyli Polityczny Komitet Porozumiewawczy
Dodatki do prasy
Sprawiedliwość w państwach prawa. 25 lat rozliczeń z komunizmem w Europie Środkowej i Wschodniej
10 czerwca 2015 roku w „Tygodniku Powszechnym” ukazał się specjalny dodatek, przygotowany wspólnie przez IPN i redakcję pisma. Zachęcamy Państwa do lektury!
Dodatek otwiera rozmowa Wojciecha Pięciaka z prezesem IPN. Pytany o bilans 15-lecia dr Łukasz Kamiński powiedział: (…) jeszcze 10 lat temu o IPN-ie mówiono „polski Urząd Gaucka”. Dziś to raczej nazwa naszego Instytutu jest w Europie Środkowej i Wschodniej symbolem instytucji rozliczającej trudną przeszłość. Miarą efektywności działania IPN są też zmiany w stanie świadomości społecznej. Najlepszy przykład to przywrócenie do powszechnej pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jeszcze kilkanaście lat temu samo to pojęcie było nieznane nie tylko większości Polaków, ale nawet sporej grupie historyków. Dziś historia powojennego podziemia staje się wręcz elementem kultury masowej. Niezależnie od przyczyn, tkwiących w dużej mierze poza IPN, naszą największą porażką jest na pewno praktyczna bezkarność „morderców zza biurka”: osób ponoszących polityczną odpowiedzialność za zbrodnie PRL-u. Sądy skazują głównie szeregowych sprawców, a liderzy PZPR czy choćby organizatorzy kampanii nienawiści pozostają nieukarani. Nawet w przypadkach, gdy doszło do postawienia zarzutów i skierowania aktu oskarżenia do sądu, nie zapadły ostateczne wyroki. Jak w sprawach, w których oskarżonym był Wojciech Jaruzelski.
Oprócz wywiadu w dodatku znalazło się podstawowe kalendarium działalności IPN, omówienie publikacji „Rzeczpospolita wolnych ludzi. Janusz Kurtyka w mediach – wybór wywiadów, artykułów, oświadczeń”, informacja o międzynarodowej konferencji „15 lat IPN i 25 lat doświadczeń w rozrachunku z dyktaturą komunistyczną: osiągnięcia i porażki”. Ważną częścią dodatku są materiały opowiadające o problemach z uporaniem się z komunistyczną przeszłością w Czechosłowacji i Czechach, Chorwacji, na Węgrzech, w Niemczech (NRD), na Ukrainie i w Rosji.
Uwaga! Korzystając z tej strony akceptują Państwo regulamin Biblioteki Cyfrowej.