- Publikacje
- Bohaterowie Niepodległej
- Patroni naszych ulic
- Biuletyn IPN
- Miesięcznik IPN Pamięć.pl
- Pamięć i Sprawiedliwość
- Przegląd Archiwalny Instytutu Pamięci Narodowej
- Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944-1989
- Dodatki do miesięcznika IPN Pamięć.pl
- Dodatki do prasy
- Katalogi wystaw
- Katalogi publikacji IPN
- Aplikacja "Amnestia"
- Teki edukacyjne
- Szkoła Historii Najnowszej
- Miesięcznik Obszaru Południowego WiN „Orzeł Biały"
- Zeszyty katyńskie
- Audycje
- Biuletyn Informacyjny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Wielkopolska
-
26 lutego26 lutego 1940 roku przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej-Wolność Równość Niepodległość, Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Narodowego utworzyli Polityczny Komitet Porozumiewawczy
-
25 lutego25 lutego 1956 roku nowy przywódca ZSRR, Nikita Chruszczow, podczas XX Zjazdu KPZR w Moskwie wygłosił na zamkniętym posiedzeniu referat „O kulcie jednostki i jego następstwach",
-
24 lutego24 lutego 1953 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano wyrok śmierci na gen. Auguście Emilu Fieldorfie ps. „Nil”, dowódcy Kedywu Komendy Głównej AK i konspiracyjnej organizacji NIE, skazanym w sfingowanym procesie.
Miesięcznik IPN Pamięć.pl
Pamięć.pl 7-8/2015
Na okładkowy temat tego numeru wybraliśmy jednak wydarzenie o pozytywnym wydźwięku: 35 lat temu, wskutek fali sierpniowych strajków, powstał pierwszy w powojennej Polsce Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Kolejna cegła z komunistycznego muru została wyjęta, kolejna krata wyłamana. Do ostatecznego zwycięstwa było jednak jeszcze daleko. Gdzieś w tle entuzjazmu, który wybuchł na początku „karnawału Solidarności”, tliła się groźba interwencji wojsk Układu Warszawskiego – na wzór inwazji na Czechosłowację w 1968 roku. O nastrojach, planach i postulatach, jakie pojawiły się w kręgach władz pozostałych krajów „demokracji ludowej” na wieść o powstaniu Solidarności, przypomina w swoim artykule Patryk Pleskot. To pierwszy z dwóch jego tekstów – w następnym numerze opisze nastroje w krajach zachodnich.
Od głosu ukraińskiego historyka Andrija Portnowa zaczynamy cykl artykułów dotyczących pamięci o II wojnie światowej u naszych najbliższych sąsiadów i w krajach, które odegrały najważniejszą rolę w czasie tych zmagań. O tym, jak ważna i żywa jest ta pamięć i jak często bardzo różni się od naszej, polskiej narracji, jakie wywołuje spory i kontrowersje wpływające nawet na bieżącą politykę – przekonujemy się niemal codziennie. Tym bardziej zależało nam na tym, aby te kwestie opisywali historycy pochodzący z tych krajów, na ich subiektywnym, autentycznym spojrzeniu. Warto poznać te różnice, aby znaleźć drogę do porozumienia, a nierzadko – pojednania.
Zapraszam do lektury!
Redaktor naczelny
Andrzej Brzozowski
Uwaga! Korzystając z tej strony akceptują Państwo regulamin Biblioteki Cyfrowej.
Pliki do pobrania
-
SPIS TREŚCI NUMERU
7.76 MB
-
Pamięć.pl 7-8/2015
31.43 MB