Dzieje się

Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności.

Ponad 30 lat temu cały kraj znieruchomiał na wieść o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. W codzienność Polaków brutalnie wkroczyła historia: czołgi na ulicach, godzina milicyjna, internowania, krwawe pacyfikacje strajków. W kolejną rocznicę 13 grudnia przypominamy gest solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata.

W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II.

Prezydent USA Ronald Reagan w Bożonarodzeniowym orędziu 1981 roku zaapelował do Amerykanów o symboliczne wyrażenie jedności z ofiarami komunistycznego reżimu w Polsce. Świece zapalane w milionach amerykańskich domów miały być znakiem protestu przeciw dławieniu wolności i praw człowieka. „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić” - podkreślił w orędziu prezydent USA.

 

 

13 grudnia 2012 roku o 19.30 postawmy w oknach naszych domów Światło Wolności lub zapalmy je wirtualnie za wszystkich tych, którzy 30 lat temu cierpieli i ginęli w wyniku represji reżimu generała Jaruzelskiego. Pokażmy nasze przywiązanie do idei wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych.

SZCZEGÓŁY KAMPANII I OBCHODY 31. ROCZNICY WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO W POLSCE

Zapraszamy do udziału w konkursie IPN na najlepszą fotografię przedstawiającą akcję „Światło Wolności”. Zdjęcia prosimy nadsyłać do 17 grudnia 2012 na adres: edu@ipn.gov.pl Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

Liczba wejść: 24216, od Data publikacji 12.12.2012