13 grudnia – wprowadzenie stanu wojennego

„Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” - obchody 2017

Instytut Pamięci Narodowej zachęcił do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 symbolicznej świecy w oknach domów.

O zapalenie 13 grudnia świec – symbolicznych świateł pamięci – w urzędach i budynkach użyteczności publicznej zaapelował w liście do marszałków województw, prezydentów i burmistrzów miast prezes IPN dr Jarosław Szarek.

List prezesa IPN Jarosława Szarka do władz samorządowych

13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Władza nie miała skrupułów, by strzelać do stawiających opór. Symbolem zbrodni stanu wojennego stała się masakra w Kopalni „Wujek”.

Brutalne działania reżimu spotkały się ze sprzeciwem wolnego świata. Zapalenie świec w oknach wielu domów na całym świecie stało się znakiem pamięci o walczących o wolność i godność Polakach. Do tego symbolicznego gestu solidarności wezwali wówczas papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan, a płomień wolności rozbłysnął w Watykanie i w Białym Domu. Instytut Pamięci Narodowej zachęcił do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego w ten sam sposób, poprzez: zapalenie światła wolności w oknach domów wieczorem, 13 grudnia, o godz. 19:30 – w tym samym dniu, w którym 36 lat temu komunistyczna dyktatura usiłowała odebrać Polakom nadzieję.

Nuncjatura Apostolska PGE Narodowy

WIRTUALNE ŚWIATŁO WOLNOŚCI:


Patronat Honorowy Prezydenta
Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy


36. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO - PROGRAM OBCHODÓW W WARSZAWIE

13 GRUDNIA

17.00 — Teatr Kamienica. Przedstawienie „Teatr domowy”, reż. Emilian Kamiński, występują: Emilian Kamiński, Paweł Burczyk. Darmowe wejściówki dostępne w kasie teatru.

17.30 — Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki. Dyskusja z cyklu „Historia ze zdjęciem”, poświęcona fotografiom z okresu stanu wojennego.

11—16 GRUDNIA

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki. Wystawa „I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982–1983). Zbrodnia komunistyczna, zbrodnia przeciwko ludzkości”.

WYDARZENIA PRZYGOTOWANE PRZEZ IPN W CAŁYM KRAJU

 

WIRTUALNA PACZKA HISTORYCZNA:

Materiały do pobrania:
 
       Jednodniówka       Ulotki                                                                                   Scenariusz lekcji
   
Wystawy:          Publikacje cyfrowe:

   
Periodyki i dodatki do prasy:             Mediateka:

   
Portal Instytutu Pamięci Narodowej:  
 
 
Liczba wejść: 170748, od Data publikacji 12.12.2017