Kalendarium historyczne

Wystawy

Wystawa „Polska Walcząca”

Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa „Polska Walcząca" przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie i opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − Niemcom i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazujemy najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza" i powstanie warszawskie, których siedemdziesiątą rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach.

Uroczysta inauguracja wystawy i otwarcie jej warszawskiej edycji miały miejsce 29 lipca 2014 r. w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie (relacja IPN TV z otwarcia wystawy). Edycje regionalne, przygotowane przez Oddziałowe Biura Edukacji Publicznej IPN, prezentowane są w wielu miastach w Polsce. We wrześniu wystawę można oglądać w następujących miejscach:

 

W następnych miesiącach planowane są ekspozycje wystawy w: Krakowie, Tarnowskich Górach, Toruniu i Włocławku.

Prezentacja wystawy związana jest z obchodami Dnia Polskiego Państwa Podziemnego przypadającego 27 września 2014 r., w siedemdziesiątą piątą rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwu Polski. Bliższe informacje na stronie: www.pamiec.pl/ppp.

 

 • Prezentacja wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie
  Prezentacja wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie
 • Zwiedzanie wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie (fot. Piotr Życieński)
  Zwiedzanie wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie (fot. Piotr Życieński)
 • Zwiedzanie wystawy w Muzeum na Zamku w Lublinie
  Zwiedzanie wystawy w Muzeum na Zamku w Lublinie
 • rezentacja wystawy „Polska Walcząca” na Rynku Manufaktury w Łodzi
  rezentacja wystawy „Polska Walcząca” na Rynku Manufaktury w Łodzi
 • Wystawa na placu Lotników w Szczecinie
  Wystawa na placu Lotników w Szczecinie
Liczba wejść: 39671, od Data publikacji 05.09.2014