Kalendarium historyczne

"Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie"

INFORMACJA O WYNIKACH KONKURSU EPIZODY Z HISTORII NAJNOWSZEJ POLSKI W KOMIKSIE

Komisja Konkursowa oceniająca prace w konkursie „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie" organizowanym przez Centrum Edukacyjne IPN im. J. Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie w dniu 08.06.2015 dokonała końcowej oceny prac i wyłoniła laureatów.

Na konkurs wpłynęło ogółem: 370 prac, w tym:

od uczniów szkół podstawowych 175 prac; od uczniów szkół gimnazjalnych 140 prac;

od uczniów szkół ponadgimnazjalnych 55 prac.

 

Komisja w składzie:

  1. Przewodniczący Sławomir Zajączkowski (scenarzysta i współautor komiksów)
  2. Członek komisji: Tomasz Biernacki (Wydawnictwo Nowa Era)
  3. Członek Komisji: Roch Dąbrowski (Narodowe Centrum Kultury
  4. Członek Komisji: Katarzyna Jasińska (WCIES, doradca metodyczny w zakresie edukacji plastycznej)
  5. Członek komisji: Anna Klimowicz (Biuro Edukacji Publicznej IPN)
  6. Członek komisji: Katarzyna Miśkiewicz (Biuro Edukacji Publicznej IPN)
  7. Członek Komisji: Gabriela Sierocińska – Dec (Muzeum Historii Polski)
  8. Członek komisji: Przemysław Zieliński (nauczyciel historii, pomysłodawca i realizator konkursu historycznego na komiks „Bohater Monte Cassino”)

dokonała oceny końcowej prac i przyznała nagrody:

 

Szkoła Podstawowa:

  • I miejsce ex aequo: Cezary Świerczewski; O Wojtku niedźwiedziu polskim żołnierzu; Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie, nauczyciel-opiekun: Grzegorz Jeleń
  • I miejsce ex aequo: Dorota Wardak Kartki z pamiętnika Janka Ochotnika; Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie; nauczyciel-opiekun Grzegorz Jeleń.
  • II miejsce: Kajetan Markowski; Akcja „Pod kotarą”; Szkoła Podstawowa nr 314 w Warszawie; nauczyciel-opiekun: Przemysław Lewandowski;
  • III miejsce: Jakub Dyl; Pamiętnik Achima, Szkoła Podstawowa nr 17 w Katowicach, opiekun: Ewa Dyl.

 

Wyróżnienia:

  • W. Kutrzeba, Ł. Szczepaniec, S. Zagórki; Losy Polaków w bitwie o Anglię; Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubniu, opiekunowie: J. Szuba, A. Kutrzeba
  • W. Ligocka, Sierpień 1939; Szkoła Podstawowa nr 1 w Cieszynie; opiekun: E. Zamirska;
  • Oliwia Szynkiewicz; Tragiczna prawda przeklętej ziemi; PSP nr 2 w Warce; opiekun: K. Kuśmierska;
  • N. Znaniecka, Walka lotników o Anglię; ZS w Kikole, opiekun:
    J. Kuczkowska
  • K. Nowak, N. Szyszka, R. Szyszka, R. Łukawska; Biała sukienka, SP w Chmielniku; opiekun: R. Łukawska, E. Klimczak, A. Olesińska;
  • M. Kazimierczyk, 12 sierpnia 1943, Akcja Góral; SP w Sękocinie; opiekun: K. Gaczyńska;
  • Dominik Przybył; Ja i stan wojenny; ZS nr 29 w Bydgoszczy; opiekun: Krzysztof Osiecki;
  • Eliza Reinhold i Marta Walasiewicz; Wehikuł czasu; SP nr 3 w Chełmży; opiekun: Beata Skrzeczkowska;
  • Zuzanna Sikorska; Niepokorni; SP nr 15 w Krośnie; opiekun: Agata Rysz
  • Albert Wróblewski; Godzina W; SP nr 114 w warszawie; opiekun: Katarzyna Lech;
  • Marzena Gierszewska; Dzieci Ireny Sendlerowej; ZS w Studzienicach; opiekun: Barbara Tkacz

 

Gimnazjum:

I miejsce: Jakub Maślak; Pechowy konwój; Gimnazjum nr 58 w Warszawie; opiekun: Mariusz Włodarczyk;

II miejsce ex aequo: Aleksandra Siwiec, Justyna Kozioł, Zaginiony pamiętnik, PGS w Kazimierzy Wielkiej; opiekun: Romualda Adamczyk;

II miejsce ex aequo: Julia Kochańska, Gorący sierpień’82 Salezjańskie Gimnazjum im. Św. Dominka Savio w Lubinie; opiekun: Monika Piosik

III miejsce: Mikołaj Staszewski, Bohater walczący w piekle, ZPSzK w Ząbkach, opiekun:
Monika Budelewska-Zdun;

 

Wyróżnienia:

  • Sandra Garbiec, 10 minut pod Arsenałem; Gimnazjum nr 7 w Lublinie; opiekun: Beata Jezierska;
  • Jan Pasik, Niedźwiedź Wojtek, Gimnazjum nr 36 w Warszawie; opiekun: Barbara Czepik;
  • Wiktoria Maciorowska, Marzec 1968, Gimnazjum z Dąbrowy Chełmińskiej; opiekun: Agnieszka Kempa;
  • Katarzyna Leszczyńska; Juden raus Białystok – protest Icchoka Malmeda, ZS w Kleosinie; opiekun: Małgorzata Szybutowicz –Kopczuk;
  • Patrycja Lasota; Podpalenie Grabarki, ZS w Kleosinie; opiekun: Małgorzata Szybutowicz –Kopczuk;
  • Filip Majewski; Tajemnica flagi z Powstania Wielkopolskiego; Społeczne Gimnazjum  nr 1 w Poznaniu; opiekun: Małgorzata Andrzejewska;
  • Remigiusz Więckowski; Ucieczka z Auschwitz, ZSO nr 5 w Grudziądzu, opiekun: Adam Przybylak;
  • Małgorzata Adamska; Nadzieja nie umiera nigdy; Gimnazjum w Stężycy; opiekun: Agata Kurek.
  • Amelia Maciejak; Z życia Rotmistrza Pileckiego, Gimnazjum nr 114 w Warszawie, opiekun: Lucyna Nowak
  • Izabella Koźmic; The Rolling Stones; Kraków;

 

Szkoła Ponadgimazjalna:

I miejsce: Jan Piotrowski, Plutonowy Karaszewski; II LO w Szczecinie; opiekun: Wojciech Hadowski;

II miejsce ex aequo: Anna Siłaczuk, Inka – niech żyje Polska; ZSE w Międzyrzecu Podlaskim; opiekunowie: Maria Witkowska, Joanna Pióro.

II miejsce ex aequo: Sylwia Samojedny, Katarzyna Bembenek, Artur Blat; Usłyszcie mój krzyk, I LO w Rzeszowie; opiekun: Katarzyna Milcarek-Mróz.

III miejsce: Maciej Cygonik; Zapomniani bohaterowie, zapomniane historie; PKZSiP
w Niecieczy, opiekun: Małgorzata Pająk

 

Wyróżnienia:

  • Weronika Przybyła; Jeden z kamieni, ZSP nr 1 w Krośnie, opiekun: Elżbieta Brynecka, Aneta Rozenbajger;
  • Wiktoria Wiatr, Solidarność walcząca, ZSP w Żabnie, opiekun: Małgorzata Pająk;
  • Szymon Łukaszuk, Cyrk Skalskiego; Goubrine’43, ZSE w Międzyrzecu Podlaskim; opiekunowie: Maria Witkowska, Joanna Pióro;
  •  Benedykt Lewandowski, Zofia Serdakowska-Radecka. Wspomnienia wybrane; Technikum Informatyczne w Międzyrzecu Podlaskim; opiekun: Maria Witkowska;
  • Izabela Łukaszek, Blizna-operacja Most III, opiekun: Paweł Ćwięka;
  • Natalia Kolińska, Mateusz Klimek Po dwóch stronach barykady, LO nr 13
    we Wrocławiu; opiekun: M. Wiok
  • Marta Maciejek, Dopóki się znów nie spotkamy…, ZZSP w Zgierzu, opiekun: Beata Rybarczyk;
  • Agnieszka Zielińska, Ewa Adamczyk, Ku wolności, LO nr LXXXIII ZS nr 22 im.
    E. Konopczyńskego w Warszawie; opiekun: Anna Krzykowska;
  • Adam Parczyński; Zabrane życia 1945-Obława Augustowska; Areszt Śledczy
    w Suwałkach, opiekun: por. Sławomir Rafalski.

 

Rozdanie nagród, wręczenie dyplomów oraz prezentacja zwycięskich prac nastąpi w dniu

13 czerwca 2015 r. podczas V Festiwalu Komiksów Historycznych w Centrum Edukacyjnym im. J. Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie, ul. Marszałkowska 21/25.

Rozpoczęcie o g. 11.00.

 

Informacji udzielają:

Anna Klimowicz

st. specjalista, e d u k a t o r

anna.klimowicz@ipn.gov.pl

t. 22 581 86 67

Katarzyna Miśkiewicz

Inspektor

katarzyna.miskiewicz@ipn.gov.pl

t. 22 581 85 99

Pliki do pobrania

Liczba wejść: 25439, od Data publikacji 09.06.2015