Kalendarium historyczne

"Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie"

INFORMACJA O WYNIKACH KONKURSU „EPIZODY Z HISTORII NAJNOWSZEJ POLSKI W KOMIKSIE"

Komisja Konkursowa oceniająca prace w konkursie „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie" organizowanym przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w dniu 17.05.2016 r. dokonała końcowej oceny prac i wyłoniła laureatów.

  • Fragment pracy Zofii Dudek i Urszuli Kolbuszewskiej nagrodzonej w IV edycji konkursu (kategoria: szkoła podstawowa)
    Fragment pracy Zofii Dudek i Urszuli Kolbuszewskiej nagrodzonej w IV edycji konkursu (kategoria: szkoła podstawowa)

Na konkurs wpłynęły ogółem: 184 prace, w tym: od uczniów szkół podstawowych 73 prace; od uczniów szkół gimnazjalnych 54 prace; od uczniów szkół ponadgimnazjalnych 57 prac.

 

Komisja w składzie:

  1. Przewodniczący: Sławomir Zajączkowski (scenarzysta i współautor komiksów)
  2. Członek Komisji: Gabriela Sierocińska – Dec (Muzeum Historii Polski)
  3. Członek Komisji: Katarzyna Flera-Iwaniuk (Narodowe Centrum Kultury)
  4. Członek komisji: Przemysław Zieliński (nauczyciel historii, pomysłodawca i realizator konkursu historycznego na komiks „Bohater Monte Cassino”)
  5. Członek komisji: Anna Obrębska (Okręgowe Biuro Edukacji Publicznej IPN)
  6. Członek komisji: Katarzyna Miśkiewicz (Biuro Edukacji Publicznej IPN)

dokonała oceny końcowej prac i przyznała nagrody:

 

SZKOŁA PODSTAWOWA:

I miejsce: Piotr Duda-Klimaszewski, Kilka wojennych dni Stanisława Brzeskiego; SP nr 17 we Wrocławiu, opiekun: Sławomir Duda-Klimaszewski

II miejsce: Karol M. Jakubowski, Cud nad Wisłą; ZPSK w Ząbkach; opiekun: Monika Budelewska-Zdun

III miejsce ex aequo: Zofia Dudek, Urszula Kolbuszewska, Cichociemna, SP nr 344 w Warszawie, opiekun: Anita Stefaniuk

III miejsce ex aequo: Filip Nalewaj, Poznań 1956. Pętla czasu, SP w Rusinowie; opiekun: Grażyna Paczkowska

 

Wyróżnienia:

  • Aleksandra Łabęda, Bunt pracowników. Poznań 1956 r., SP nr 1 w Świerczach, opiekun: Beata Knap
  • Oskar Sochacki, Lekcja odwagi; SP nr 1 w Radzyminie; opiekun: Grzegorz Jeleń
  • Dawid Romański, Pod Arsenałem, SP nr 1 w Radzyminie; opiekun: Grzegorz Jeleń
  • Maja Buczek, Pawiak pomścimy; SNP nr 81 w Warszawie, opiekun: Joanna Czopowicz
  • Maria Sało, Prymas Tysiąclecia; SP Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, opiekun:
    Małgorzata Orłowska
  • Zofia Brzezińska, Małe pytanie, wielka wojna. Historia prawdziwa, SP nr 258 w Warszawie; opiekun: Małgorzata Hoffman

 

GIMNAZJUM:

I miejsce: Jan Pasik, Poznański Czerwiec; Gimnazjum nr 36 w Warszawie; opiekun: Barbara Czepik

II miejsce: Helena Czeczenikow, Weronika Kiewisz, Opowieść o drugiej wojnie światowej, Dwujęzyczne Gimnazjum nr 10 we Wrocławiu; opiekun: Beata Pyrzyńska

III miejsce: Mikołaj Staszewski, List z Wizny, ZPSK w Ząbkach, opiekun: Monika Budelewska-Zdun

 

Wyróżnienia:

  • Julia Kochańska, Za wolną WIELKOPolskę – Powstanie Wielkopolskie 1918-1919; Salezjańskie Gimnazjum im. św. Dominika Savio w Lubinie; opiekun: Monika Piosik
  • Aleksandra Wiśniowska, Obietnica, Gimnazjum w Potoku; opiekun: Monika Wiśniowska
  • Wawrzyniec Kutrzeba, Sebastian Zagórski, Romek Strzałkowski padł, Gimnazjum w Lubniu; opiekunowie: Agata Kutrzeba, Agnieszka Marszalik
  • Igor Sokołowski, Maciej Nowakowski, Tobruk 1941, gimnazjum Umiejętności Twórczych z Łodzi; opiekun: Dariusz Jakóbek
  • Anna Gientka, Poznański czerwiec 1956, ZS w Strażowie; opiekun: Marcin Tonia

 

SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA:

I miejsce: Jan Piotrowski, Legenda o Romku; II LO w Szczecinie; opiekun: Wojciech Hadowski

II miejsce: Maciej Cygonik, Tak płaci Polska; I LO w Tarnowie, opiekun: dr Janusz Kowal

III miejsce: Sara Rajchel, Spocznij Wojtku, ZSO w Krośnie; opiekun: Elżbieta Brynecka

 

Wyróżnienia:

  • Dorota Krąpiec, Przygoda u Antona; IV LO w Radomiu, opiekun: Małgorzata Sołtysiak
  • Karolina Serafin, Natalia Pola, Jagoda Skimina, Połączeni w powstaniu węgierskim; I LO w Rzeszowie, opiekun: Katarzyna Milcarek-Mróz
  • Patrycja Śnieżek, Aleksandra Szcześniak, Panienka zlikwidowany; Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie; opiekun: Adam Czarniawski
  • Paulina Zemlańska, Akcja w Pińsku; ZSP nr 1 w Krośnie; opiekun: Krystyna Kenar
  • Olga Biernacka, Poznański czerwiec 1956; Technikum nr 6 w Nowym Sączu, opiekun: Bogumiła Gleń-Balicka
  • Piotr Wiktor, Krótka historia powstania Polski i Węgier 1956, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach; opiekun: Paweł Janicki
  • Daria Krzyżanowska, Epizod z raportu, LO im. M. Kopernika w Tarnobrzegu, opiekun: Iwona Krzyżanowska

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy a wszystkim dziękujemy za uczestnictwo w konkursie!

Rozdanie nagród, wręczenie dyplomów oraz prezentacja zwycięskich prac nastąpi w dniu 4 czerwca 2016 r. podczas VI Festiwalu Komiksów Historycznych w Centrum Edukacyjnym im. J. Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie, ul. Marszałkowska 21/25.

Rozpoczęcie o g. 11.00.

Wszyscy uczestnicy konkursu, których prace poruszyły tematykę związaną z wydarzeniami z 1956 r. w Polsce i na Węgrzech, zostaną nagrodzeni dodatkowo. Nagrody rzeczowe wręczymy im podczas VI Festiwalu Gier i Komiksów Historycznych. Tym, którzy nie będą mogli uczestniczyć w uroczystości, prześlemy je pocztą.

Informacji udzielają:

  • Anna Klimowicz, st. specjalista, edukator

anna.klimowicz@ipn.gov.pl, tel. 22 581 86 67

  • Katarzyna Miśkiewicz, inspektor, edukator

katarzyna.miskiewicz@ipn.gov.pl, tel. 22 581 85 99

Liczba wejść: 15817, od Data publikacji 20.05.2016