Kalendarium historyczne

"Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie"

INFORMACJA O WYNIKACH VI EDYCJI KONKURSU „EPIZODY Z HISTORII NAJNOWSZEJ POLSKI W KOMIKSIE"

  • Kamila Pietrzak, Oczy wszystkich zwrócone na Łódź
    Kamila Pietrzak, Oczy wszystkich zwrócone na Łódź

10 maja 2018 r. Komisja Konkursowa oceniająca prace w konkursie „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”, organizowanym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, dokonała oceny prac i przyznała 18 równorzędnych tytułów laureatów w każdej z  trzech grup wiekowych.

Na konkurs wpłynęło ogółem 257 prac. W tym roku nadesłane komiksy oceniane były w trzech kategoriach wiekowych: 11–13 lat, 14–16 lat i 17–19 lat ze względu na reformę oświaty i związaną z tym skomplikowaną pod względem organizacyjnym sytuację, przez komisję w następującym składzie:

  • Przewodniczący: Sławomir Zajączkowski (scenarzysta i współautor komiksów)
  • Członek komisji: Gabriela Sierocińska-Dec (historyk, Muzeum Historii Polski)
  • Członek komisji: Barbara Giża (historyk, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej)
  • Członek komisji: Anna Klimowicz (filozof, Biuro Edukacji Narodowej IPN)
  • Członek komisji: Katarzyna Miśkiewicz (historyk, Biuro Edukacji Narodowej IPN)
  • Członek komisji: Karol Madaj (autor gier planszowych, Biuro Edukacji Narodowej IPN)

Oto laureaci konkursu:

W kategorii 11 – 13 lat: 

  • Maciej Wojtas, Tomasz Skibiński, Marcin Jakieła, Dywizjon 303. Poświęcenie i męstwo; opiekun: Łukasz Migniewicz
  • Karol M. Jakubowski, Honor oficera; opiekun: Monika Budelewska-Zdun
  • Anna Galińska, Dominika Rączka, Jakub Paradowski, Operacja Weller 7; opiekun: Agnieszka Durajczyk
  • Julia Sikorska, Tatrzańscy kozacy; opiekun: Piotr Kazana
  • Anna Lewińska, Maria Lewińska, Niedźwiedź Wojtek – niezwykły polski żołnierz; opiekun: Grażyna Paczkowska
  • Dagmara Bałys, Mój Wojtek. Historia niedźwiedzia – żołnierza 2 Korpusu Polskiego; opiekun: Agnieszka Wawro
  • Oskar Sochacki, Przygody Fryderyka w konspiracji – Radzymin 1918; opiekun: Grzegorz Jeleń
  • Emilia Jastrzębska, Bracia; opiekun: Piotr Kazana
  • Dawid Jankowski, 16670 – numer bohatera; opiekun: Elżbieta Dobrzycka
  • Maciej Chyla, Maksymilian Kolbe; opiekun: Łukasz Migniewicz
  • Marcin Zarembowicz, Stanisław Rodowicz i „Łódź podwodna”; opiekun: Anna Kowalska
  • Jakub Krakowski, Poznań 1956; opiekun: Ewa Kasprzak
  • Mateusz Kwiatkowski, Łukasz Kosowski, Kamil Kikla, Ucieczka z Auschwitz; opiekun: Jadwiga Szumniak-Zdonek
  • Mikołaj M. Jakubowski, Złota dekada; opiekun: Monika Budelewska Zdun
  • Józef Chmura, Maurycy Szumski, Stanisław Gorzelak, Andrzej partyzant, opiekun: Lidia Jakubowska
  • Mateusz Krupicki, Tarchomin w latach’80 według Mateuszka
  • Weronika Frankowska, Patrycja Rucińska, Maja Ziemska, Na skrzydłach pamięci; opiekun: Małgorzata Szmyt
  • Angelika Klimowska, Wspaniali i… jedni z wielu; opiekun: Lucyna Kiznar
  • Jan Potaśniczak, Powstanie Warszawskie oczyma młodego Janka; opiekun: Halina Grzegorczyk
  • Zofia Dudek, Urszula Kolbuszewska, Historia dwóch sztandarów; opiekun: Anita Stefaniuk

W kategorii 14 – 16 lat: 

  • Katarzyna Longa, Aleksandra Lewczak, Prosta historia o nieprostym życiu (Powstanie Warszawskie); opiekun: Magdalena Mecner-Janek
  • Zuzanna Kaźmierczak, Od marzeń do gwiazd; opiekun: Magdalena Możdżeń
  • Wiktoria Wiśniewska, Roksana Wodecka, Na tropie historii Kasztanki; opiekun: Dariusz Jakóbek
  • Agata Grobelska, Justyna Molenda, Oliwier Wiśniewski, Krwawa noc; opiekun: Grażyna Paczkowska
  • Jadwiga Gancarz, Patrycja Werle, Powstanie Warszawskie; opiekun: Marcin Tonia
  • Marta Jarosz, Historia Joanny Papuzińskiej zawarta w komiksie; opiekun: Magdalena Rozenek
  • Justyna Kmin, …Westerplatte broni się jeszcze…; opiekun: Krzysztof Tekiel
  • Aleksandra Misiaszek, Anna Stono, Ewa Kożuch, Ostatni list; opiekun: Tomasz Przygoda
  • Iga Stępniewska, Konstanty Kociszewski; opiekun: Beata Knap
  • Ewa Rudich, Historia pewnej ucieczki z gułagu; opiekun: Jerzy Necio
  • Aleksandra Borowiec, Atak Sokoła; opiekunowie: Mariusz Lewko, Marzena Mazurek
  • Katarzyna Wysocka, Ratowałam od zagłady (Irean Gut-Opdyke); opiekun: Małgorzata Sołtysiak
  • Maria H. Tomaszewska, Od Poznania Niemców do poznania Rosjan; opiekun: Iwona Tomaszewska
  • Dominika Tokarczyk, Komunizm; opiekun: Marlena Posadzy
  • Anita Kosowska, Aleksandra Ptasińska, Wiktoria Pieniążek, Męczeńska śmierć ks.Michała Rapacza; opiekun: Jadwiga Szumniak-Zdonek
  • Wojtek Rajczak, Historia lotnika Pawła Łuczyńskiego; opiekun: Elżbieta Dobrzycka
  • Marlena Pasieka, Ewelina Smyka, Powrót do PRL-u; opiekun: Małgorzata Szafran-Szkaradek
  • Zuzanna Piwko, Warto było…; opiekun: Maciej Lewowicki
  • Ewa Błońska, Tęsknię, Tato…
  • Aleksandra Balcerzak, Przewrót majowy 1926 r.; opiekun Beata Knap
  • Karolina Byś, Marta Woroniak, Pomarańczowi bohaterowie w czerwonych czasach; opiekun: Ewa Piwnik

W kategorii 17 – 19 lat: 

  • Kinga Kamińska, Biografia w pigułce: gen. Elżbieta Zawacka; opiekun: Aleksander Czarnecki
  • Adam Dźwigała, Biały Spitfire; opiekun: Katarzyna Warda
  • Wioletta Kunicka, Julia Wieczorek, Izabela Jóźwik, Smakowanie raju; opiekun: Katarzyna Warda
  • Zuzanna Tkacz, POW. Harcerze w konspiracji antykomunistycznej; opiekun: Zenon Kachnicz
  • Katarzyna Gomułka, Życie „Blondynki”; opiekun: Zenon Kachnicz
  • Katarzyna Kubacka, Syberyjskie dzieci cesarzowej; opiekun: Małgorzata Bąk
  • Aleksandra Bojara, Kacper Grabiński, Weronika Szeib, Jak rozszyfrowaliśmy II wojnę światową?; opiekun: Beata Zych
  • Agnieszka Kos, Oliwia Krzemińska, Sierociniec; opiekun: Roman Mazek
  • Aleksandra Węgorzewska, Mój pradziadek – nasz bohater; opiekun: Małgorzata Sołtysiak
  • Aleksandra Stachoń, 56’ bez tytułu…  czyli „Gazeta Poznańska” bez cenzury; opiekun: Bogumiła Gleń Balicka
  • Martyna Kołodziej, 56; opiekun: Bogumiła Gleń Balicka
  • Kamila Pietrzak, Oczy wszystkich zwrócone na Łódź; opiekun: Arkadiusz Dąbrowski
  • Aleksandra Sudoł, Akcja pod Arsenałem; opiekun: Bogumiła Gleń Balicka
  • Dominik Paszkowski, Wrocławskie krasnoludki; opiekun: Anna Cisakowska
  • Daniel Zawidzki, Moja ucieczka z piekła; opiekun: Renata Kowalska
  • Natalia Siniecka, Moja wolność 1918 roku; opiekun: Beata Spławnik
  • Martyna Kurenda, Wspomnienie Westerplatte; opiekun Bożena Uziębło
  • Kamila Kuźniak, Zapomniani; opiekun: Ewa Piwnik

Ze względu na wysoki poziom nadesłanych prac komisja zdecydowała się na przyznanie większej liczby nagród niż przewidywał to regulamin.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za uczestnictwo w konkursie!

Rozdanie nagród, wręczenie dyplomów oraz prezentacja zwycięskich prac nastąpiło 28 maja 2018 r. podczas VIII Festiwalu Komiksów Historycznych w Centrum Edukacyjnym im. J. Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie, ul. Marszałkowska 21/25. 

Informacji udzielają:

Liczba wejść: 11510, od Data publikacji 22.05.2018