Kalendarium historyczne

"Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie"

INFORMACJA O WYNIKACH VII EDYCJI KONKURSU „EPIZODY Z HISTORII NAJNOWSZEJ POLSKI W KOMIKSIE"

10 maja 2019 r. Komisja Konkursowa oceniająca prace w konkursie „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”, organizowanym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, dokonała oceny prac i przyznała równorzędne tytuły laureatów w każdej z trzech grup wiekowych.

Na konkurs wpłynęło ogółem prawie 400 prac w trzech kategoriach wiekowych: 11–13 lat, 14–16 lat i 17–19 lat. Były one oceniane przez komisję w następującym składzie:

  •     
      Strona z komiksu Julii Sikorskiej, Ostatni okruszek.
    Przewodniczący: Sławomir Zajączkowski (scenarzysta i współautor komiksów)
  • Członek komisji: Gabriela Sierocińska-Dec (historyk, Muzeum Historii Polski)
  • Członek komisji: Nikodem Cabała  (scenarzysta i współautor komiksów)
  • Członek komisji: Anna Klimowicz (filozof, Biuro Edukacji Narodowej IPN)
  • Członek komisji: Katarzyna Miśkiewicz (historyk, Biuro Edukacji Narodowej IPN)
  • Członek komisji: dr Dariusz Gałaszewski (historyk, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie)

Ze względu na dużą ilość prac w pierwszej i drugiej kategorii wiekowej oraz ich wysoki poziom komisja postanowiła nagrodzić więcej dzieł w tych właśnie kategoriach.

Laureaci zostali podani w porządku alfabetycznym.

Dzieła wyróżnione czerwoną czcionką zrobiły na komisji szczególne wrażenie.

Oto laureaci konkursu:

W kategorii 11 – 13 lat:  

  • Julia Sikorska, Ostatni okruszek; opiekun: Piotr Kazana
  • Bartosz Luka, Porządny gość; opiekun: Agnieszka Olkowicz
  • Blanka Jaworek, Zdarzyło się we wrześniu; opiekun: Monika Gawerek
  • Dagmara Bałys, W ślady Ikara – historia pilota Tadeusza Kotza; opiekun: Agnieszka Wawro
  • Tytus Brzeszczak, Madzia, Janek i Teleranek; opiekun;: Agata Komorowska
  • Jan Chorągiewicz, Jack Strong – historia Ryszarda Kuklińskiego; opiekun: Grzegorz J.Nowicki
  • Greta Gefert, Martyna Multan, Obrona Westerplatte; opiekun: Dariusz Marszałek
  • Stanisław Iwaniuk, Rzeź wołyńska; opiekun: Jolanta Szczepańska
  • Mikołaj M. Jakubowski, Ucieczka z pożogi; opiekun: Bronisław Krzysztof Jakubowski
  • Amelia Konopacka, Gloria victis; opiekun: Beata Andryskowska
  • Michalina Kozieł, Marcelina Perlańska, Maria Gorący, Dusza; opiekun: Izabela Mierzejewska
  • Aleksandra Krystian, Wojtek – „szczęśliwy wojownik”; opiekun: Agnieszka Wawro
  • Amelia Lewowska, Biało-czerwona szachownica nad Żuradą; opiekun: Wiesław Nadymus
  • Cyprian Maciąg, Operacja „Most III”; opiekun: Sandra Kamińska
  • Natalia Masłowska, Losy Zamku Królewskiego w czasie powstania warszawskiego; opiekun: Marzena Szyłak
  • Jan Potaczek, Wiktor Seidler, Ryszard rusza do Bułgarii; opiekun: Janina Kozłowska
  • Krzysztof Przystupa, Zaginiony brat; opiekun: Wojciech Tesarczyk
  • Oskar Sochacki, Ostatnia bitwa; opiekun: Grzegorz jeleń
  • Michał Szymaniak, Akcja pod Arsenałem; opiekun: Agata Komorowska
  • Joanna Wiśniewska, Jedna chwila z życia Inki; opiekun: Grażyna Paczkowska
  • Maciej Wojtas, Cena wolności; opiekun: Łukasz Migniewicz

Wiek 14 – 16 lat:

  • Wiktoria Kawalec, ONA zachowała się jak trzeba; opiekun: Katarzyna Hanc
  • Hanna Piecha, Nasza młodość … !; opiekun: Marcin Wieczorek
  • Dominika Bohdanowicz, Inga Cisowska, Wiktora Jajkowska, W niewiedzy; opiekun: Marcin Witczak
  • Aleksandra Borowiec, Janka; opiekun: Mariusz Lewko, Marzena Mazurek
  • Kinga Buraczewska, Duchy czasu; opiekun: Zbigniew Sieńko
  • Maja Celmer, Upadek PRL; opiekun: Adrianna Brzezińska
  • Milena Ciepluch, Rozbicie kieleckiego więzienia - 1945; opiekun: Lidia Banaszek
  • Anna Galińska, Szalony major na Zapiliczu; opiekun: Agnieszka Durajczyk
  • Jadwiga Garcarz, Marlena Hospod, Patrycja Werle, Okazać człowieczeństwo; opiekun: Maria Tonia 25
  • Patrycja Jurecka, Wieniec II; opiekun: Joanna Sałek
  • Wiktoria Juśkiewicz, Młodzi powstańcy, opiekun: Anna Burak
  • Kacper Kaczmarek, Zdobycie Lotniska Ławica; opiekun: Oskar Hajder
  • Katarzyna Kaszuba, Sen Franka o Polsce; opiekun: Jolanta Peciak
  • Zuzanna Kijewska, Historia pewnego strajku, opiekun: Jakub Godziniec
  • Mikołaj Kowalczyk, Okrągły stół; opiekun: Dariusz Szumski
  • Hubert Króliszewski, „Lalek” – historia ostatniego z wyklętych, opiekun: Paulina Rymarz
  • Dawid Książek, Dywizjon 303. A gdy kul zabrakło; opiekun: Elżbieta Taborek
  • Anna Kurek, Martyna Ryszka, Wojciech Kania, Czar PRL-u; opiekun: Mariusz Gąsiorczyk
  • Piotr Łesyk, Niezłomny. Dwie Golgoty; opiekun: Jolanta Żurowska
  • Magdalena Opałka, Akcja „Gamrat”, opiekun: Wiesław Hap
  • Angelika Popławska, Krwawe flagi; opiekun: Alina Ciszewska, Bożena Sepko
  • Jakub Szczurek, Jak rozpętać II wojnę światową; opiekun: Ilona Zielińska
  • Joanna Wesoły, Żniwa; opiekun: Mariusz Tokarczyk
  • Karolina Wycinka, Człowiek przede wszystkim…; opiekun : Małgorzata Autuch
  • Julia Zdrojewska, Życie codzienne w PRL; opiekun: Ewa Chochuł
  • Pola Zołoteńko, Gdańsk 1980 czyli historia strajku w Stoczni Gdańskiej... oczami czworonoga”; opiekun : Adrianna Brzezińska
  • Wiktoria Żeleźnik, Joanna Kiełbasa, Antysemitka ratująca Żydów; opiekun: Tomasz Przygoda

Wiek 17 – 19 lat:

  • Kamila Kuźniak, Miłosz Waśniewski, Engel Des Todes; opiekun: Ewa Piwnik
  • Patrycja Brucka, Byłem numerem 918; opiekun: Beata Zych
  • Mateusz Bus, Podróż do przeszłości w poszukiwaniu historycznych ciekawostek; opiekun: Bartosz Łukaszewski
  • Matylda Gumularz, Magdalena Bereda, Przeżyć piekło na ziemi; opiekun: Beata Abramczyk
  • Kinga Pryga, Nikola Kowalska, Chcieć żyć; opiekun: Edyta Mazurek
  • Dominika Tokarczyk, Bohaterowie Poczty Polskiej; opiekun dr Piotr Szybonicz

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za uczestnictwo w konkursie!

Rozdanie nagród, wręczenie dyplomów oraz prezentacja zwycięskich prac nastąpi 31 maja 2019 r. w Centrum Edukacyjnym im. J. Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie, ul. Marszałkowska 21/25.

Koordynatorem projektu jest Katarzyna Miśkiewicz: katarzyna.miskiewicz@ipn.gov.pl, tel. 22 581 85 99.

Liczba wejść: 545, od Data publikacji 13.05.2019