Kalendarium historyczne

Nasi sąsiedzi – Żydzi

Nasi Sąsiedzi Żydzi – podsumowanie wyników konkursu

W dniu 25 maja 2018 roku, w siedzibie Muzeum Historii Kielc, obradowała komisja konkursowa (jury), w składzie: Agnieszka Dziarmaga (Świętokrzyski Sztetl), dr Edyta Majcher-Ociesa (Instytut Historii UJK), dr Jan Główka (Muzeum Historii Kielc), Edyta Krężołek (Instytut Pamięci Narodowej), Wiesława Rutkowska (Archiwum Państwowe Kielce), Łukasz Maj (Kuratorium Oświaty Kielce), Magdalena Kubacka (Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach), Tomasz Świątkowski (Instytut Historii UJK).

Jury zadecydowało o przyznaniu dziewięciu (9) nagród oraz siedmiu (7) wyróżnień w trzech kategoriach.

W kategorii szkół podstawowych (prace plastyczne), laureatami konkursu zostali:

  • Miejsce I – Bartosz Palacz, za pracę „Pomnik ofiar getta w Częstochowie”.
  • Miejsce II – Aleksandra Malesińska, za pracę „Pamięć wyryta w macewach”.
  • Miejsce III – Natalia Hendzel, za pracę „Jasielski kirkut”.

W tej kategorii przyznano pięć (5) wyróżnień.

  • Wyróżnienie dla Julii Kołodziej, za pracę „Wojenna tułaczka”.
  • Wyróżnienie dla Zuzanny Musielak, za pracę „Kirkut w Mosinie”.
  • Wyróżnienie dla Martyny Łyczywek, za pracę „Synagoga bydgoska”.
  • Wyróżnienie dla Julianny Sroki Kierończyk, za pracę „Wspomnienie braci w wierze”.
  • Wyróżnienie dla Emilii Bieleckiej, za pracę „Marszałek J. Piłsudski witany chlebem i solą przez społeczność żydowską po wygranej wojnie polsko – bolszewiskiej”.   

W kategorii gimnazjów (relacja, wywiad, film), laureatami konkursu zostali:

  • Miejsce I – Paulina Krzysiek i Oliwia Wróblewska za film „Boże, nie zabieraj mi pamięci”.
  • Miejsce II – Miłosz Cielibała i Paweł Kaczor, za film „Nasi sąsiedzi Żydzi w dawnych Chęcinach”.
  • Miejsce III – Karolina Pośpiech i Magdalena Nowak, za wywiad „Wywiad z panem Rajmundem Groszkiem”.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych (relacja, wywiad, film), laureatami konkursu zostali:

  • Miejsce I – Michał Kuropatwa, za relację (audycja radiowa) „Cienie między słowami”.
  • Miejsce II – Wiktor Filipowski, za relację „Mieszkałam i żyłam w ostrowieckim sztetlu”.
  • Miejsce III – Brygida Bujak, Patrycja Gielarowska i Justyna Witas, za film „Menora”.  

W tej samej kategorii (szkół ponadgimnazjalnych), jury zadecydowało o przyznaniu dwóch wyróżnień:

  • Wyróżnienie dla Karoliny Kubasik, za film „Żydzi w Zagłębiu Dąbrowskim”.
  • Wyróżnienie dla Mateusza Czarkowskiego, Juliana Malinowskiego i Pawła Masłowskiego, za film „Odczytywanie popiołów – śladami dąbrowskich Zydów”.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy a uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy wielu sukcesów w dalszym rozwijaniu zainteresowań naukowych.

Sekretarz komisji

Tomasz Świątkowski

Liczba wejść: 1978, od Data publikacji 06.06.2018