Kalendarium historyczne

„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

Podsumowanie wyjazdu edukacyjnego dla laureatów I stopnia 9. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

Równo sto osób wzięło udział w wyjeździe edukacyjnym na Litwę i Łotwę będącym nagrodą dla laureatów I stopnia dziewiątej edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

W dniach 9-14 września uczniowie z całej Polski wraz ze swoimi opiekunami odwiedzili polskie miejsca pamięci na Kresach. Fundatorem nagrody jest Fundacja PKO Banku Polskiego, a partnerem konkursu – Muzeum Katyńskie.

Laureaci zobaczyli m.in. Kopciowo na Litwie gdzie znajduje się grób bohaterki powstania listopadowego Emilii Plater, a także miejsce gdzie znajdował się dwór w którym zmarła. Zwiedzili wiele zabytków Wilna: Ostrą Bramę, Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, Tuskulanum – miejsce zbrodni sowieckich czy Cmentarz na Rossie, gdzie znajduje się serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dużym przeżyciem dla uczestników wyjazdu była możliwość spotkania z pracownikami pionu poszukiwawczego IPN działających w terenie w lesie, nieopodal wsi Raubiszki na Litwie. Celem prowadzonych działań przez IPN jest odnalezienie mogiły zbiorowej żołnierzy AK z Oddziału Samoobrony Ziemi Wileńskiej nr 4, dowodzonego przez ppor. Sergiusza Zyndrama-Kościałkowskiego „Fakira”. Polegli oni 4 lutego 1945 r. w walce z sowiecką bezpieką w Raubiszkach.

Objazd edukacyjny zahaczył też o Zułowo – miejsce narodzin Józefa Piłsudskiego oraz Powiewiórkę, gdzie znajduje się niewielki kościółek gdzie przyszły marszałek został ochrzczony.

Ważnym elementem wyjazdu było podążanie polskimi śladami na Łotwie. Uczestnicy zwiedzili Dyneburg – miasto wyzwolone przez Polaków z rąk bolszewickich w styczniu 1920 r. Uczczono tam pamięć 327 polskich żołnierzy poległych w walkach o Inflanty zimą 1920 r., pochowanych w Dyneburgu. Wyprawa edukacyjna dotarła także na pole bitwy pod Kircholmem (Salaspils na przedmieściach Rygi) z września 1605 r.  Ówczesne zwycięstwo nad Szwedami jest jednym z największych triumfów w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

W czasie drogi powrotnej z Łotwy uczniowie odwiedzili Muzeum Powstania Styczniowego (jedyne na świecie!!) w dworku Stanisława Szylinga we wsi Podbrzezie. Byli też w odbudowanym dworku we wsi Szetejnie, gdzie urodził się inny noblista – pisarz i poeta Czesław Miłosz.

Udział w wyjeździe stanowił główną nagrodę dla uczestników konkursu (uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych), który był poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej. Uczestnicy przygotowywali stronę do albumu zawierającą wybrane informacje o postaci, która została zamordowana w zbrodni katyńskiej. Do Instytutu Pamięci Narodowej wpłynęło 260 prac konkursowych.

Uroczyste wręczenie dyplomów laureatom konkursu oraz ich opiekunom zostało zorganizowane w polskim gimnazjum w Podbrodziu na Litwie.

Fundatorem nagród w konkursie „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” jest Fundacja PKO Banku Polskiego.

 

 • Cmentarz na Rossie w Wilnie - miejsce pochowania urny z sercem Marszałka Józefa Piłsudskiego
  Cmentarz na Rossie w Wilnie - miejsce pochowania urny z sercem Marszałka Józefa Piłsudskiego
 • Laureaci konkursu odwiedzili ekipę poszukiwawczą IPN prowadzącą prace terenowe w lesie koło wsi Raubiszki na Wileńszczyźnie.
  Laureaci konkursu odwiedzili ekipę poszukiwawczą IPN prowadzącą prace terenowe w lesie koło wsi Raubiszki na Wileńszczyźnie.
 • Naczelnik Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji dr Leon Popek oraz dr Dominika Siemińska zaprezentowali młodzieży prowadzone na miejscu prace badawcze.
  Naczelnik Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji dr Leon Popek oraz dr Dominika Siemińska zaprezentowali młodzieży prowadzone na miejscu prace badawcze.
 • Uroczyste wręczenie dyplomów laureatom konkursu oraz ich opiekunom zostało zorganizowane w polskim gimnazjum w Podbrodziu na Litwie.
  Uroczyste wręczenie dyplomów laureatom konkursu oraz ich opiekunom zostało zorganizowane w polskim gimnazjum w Podbrodziu na Litwie.
 • W polskim gimnazjum w Podbrodziu specjalnie dla laureatow konkursu szkolny zespół taneczny przygotował program artystyczny.
  W polskim gimnazjum w Podbrodziu specjalnie dla laureatow konkursu szkolny zespół taneczny przygotował program artystyczny.
 • Uczestnicy wyjazdu odwiedzili także niewielki kościółek w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski.
  Uczestnicy wyjazdu odwiedzili także niewielki kościółek w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski.
 • Oddaliśmy hołd bohaterom na polskim cmentarzu wojennym w Duksztach z wojny bolszewickiej 1919-1920 r.
  Oddaliśmy hołd bohaterom na polskim cmentarzu wojennym w Duksztach z wojny bolszewickiej 1919-1920 r.
 • Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze.
  Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze.
 • Uczestnicy na tle Domu Bractwa Czarnogłowych w Rydze - tutaj podpisano traktat kończący wojnę polsko-bolszewicką w 1921 r.
  Uczestnicy na tle Domu Bractwa Czarnogłowych w Rydze - tutaj podpisano traktat kończący wojnę polsko-bolszewicką w 1921 r.
 • Twierdza Dyneburg również znalazła się na trasie objazdu. To ją w 1920 r. zdobyły połączone wojska polsko-łotewskie.
  Twierdza Dyneburg również znalazła się na trasie objazdu. To ją w 1920 r. zdobyły połączone wojska polsko-łotewskie.
 • W drodze powrotnej z Łotwy uczniowie odwiedzili jedyne na świecie Muzeum Powstania Styczniowego ulokowane w dworku Stanisława Szylinga we wsi Podbrzezie na Litwie.
  W drodze powrotnej z Łotwy uczniowie odwiedzili jedyne na świecie Muzeum Powstania Styczniowego ulokowane w dworku Stanisława Szylinga we wsi Podbrzezie na Litwie.
Liczba wejść: 8602, od Data publikacji 08.10.2018