Kalendarium historyczne

„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

10. edycja konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy… Katyń – 79 lat po zbrodni”, na prace konkursowe czekamy do 20 maja 2019 r.

Zapraszamy do udziału w 10. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, którego celem jest upamiętnienie ofiar rozstrzelanych wiosną 1940 r. z rozkazu najwyższych władz ZSRR.

Konkurs adresowany jest do siódmych i ósmych klas szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nagrodą w tegorocznej edycji konkursu jest zagraniczny wyjazd edukacyjny na Białoruś.

Zadaniem uczestników jest stworzenie strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Zadanie to wymaga od uczestników opracowania koncepcji plastycznej pracy, ale również dużego zaangażowania w poszukiwanie informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Osoby biorące udział w dotychczasowych dziewięciu edycjach zbierając informacje sięgały zarówno do książek jak i spotykały się z rodzinami ofiar. Dzięki temu uczestnikom udawało się zdobyć nieznane do tej pory pamiątki, zdjęcia i informacje. Taka forma poszerzania wiedzy była dotychczas szczególnie doceniana przez jury konkursowe.

Projekt pracy może zawierać m.in. biogram, opis, wiersz, tekst piosenki, zdjęcia, rysunki. Technika wykonania pracy jest dowolna. Każda praca musi zawierać poprawnie wypełnioną metrykę pracy konkursowej, która pojawi się wkrótce na naszej stronie internetowej. Pracę wraz z metryczką należy do nas przesłać do 20 maja br. Szczegóły znajdują się w regulaminie konkursu.

Imię i nazwisko bohatera pracy konkursowej powinno znajdować się na tzw. „Liście Katyńskiej” lub „Ukraińskiej Liście Katyńskiej”, zamieszczonej pod adresem internetowym http://nekropolie.federacja-katyn.org.pl/biogramy.php?lang=pl  lub w księgach cmentarnych dostępnych na stronie http://ksiegicmentarne.muzeumkatynskie.pl/. Praca nie może dotyczyć osoby upamiętnionej w poprzednich edycjach konkursu. Lista upamiętnionych bohaterów znajduje się w załączniku na dole strony.

Nagrodą I stopnia w konkursie jest zagraniczny wyjazd edukacyjny w miejsca pamięci związane z historią Polski i Polaków. W poprzednich edycjach trasy wyjazdów wiodły przede wszystkim w miejsca związane z historią Polaków na Kresach. Wspólnie odwiedzaliśmy m.in. Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. W ubiegłym roku Laureaci wraz z opiekunami wyjechali na Litwę i Łotwę, by zobaczyć miejsca związane z historią Polski i Polaków w tych krajach.  

Oprócz nagrody głównej, w konkursie przyznawane są także nagrody II stopnia. Laureaci II stopnia wraz z opiekunami prac zostaną zaproszeni do Muzeum Katyńskiego, gdzie odbędzie się uroczystość wręczenia nagród rzeczowych (publikacje i gry) połączona ze zwiedzaniem muzeum.

Kwestie regulujące warunki otrzymania nagrody zostały szczegółowo ujęte w regulaminie, dostępnym na stronie.

Partnerem w Konkursie jest Muzeum Katyńskie.

Osoba do kontaktu: Marcin Gawryszczak marcin.gawryszczak@ipn.gov.pl

Liczba wejść: 1512, od Data publikacji 11.04.2019