Kalendarium historyczne

III edycja projektu: rok szkolny 2012/2013

III edycja projektu

Wyniki rozstrzygnięcia konkursu ogólnopolskiego zorganizowanego w ramach projektu „O tym nie można zapomnieć…spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrück”

  • Notacja. Pani Krystyna Zając
    Notacja. Pani Krystyna Zając
  • Pan Jan Sroka, naczelnik Wydziału Zagranicznego UdsKiOR i pani Zofia Baranowska, w tle pani Krystyna Zając
    Pan Jan Sroka, naczelnik Wydziału Zagranicznego UdsKiOR i pani Zofia Baranowska, w tle pani Krystyna Zając
  • Uczennice z LO z Komornicy dziękują pani Basi Piotrowskiej
    Uczennice z LO z Komornicy dziękują pani Basi Piotrowskiej
  • Uczniowie z ZS nr 7 w Warszawie z panią Wandą Gawlak.
    Uczniowie z ZS nr 7 w Warszawie z panią Wandą Gawlak.
  • Uczniowie z ZSO w Świdniku dziękują pani Krystynie Zając.
    Uczniowie z ZSO w Świdniku dziękują pani Krystynie Zając.

W dniach 19, 20 i 21 czerwca 2013 r. w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” odbyła się ogólnopolska prezentacja finałowa 50 zespołów uczniowskich (183 osoby) z  28 szkół z całego kraju, biorących udział w projekcie „O tym nie można zapomnieć…spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrück”.

Niezmiernie miłym akcentem w pierwszym dniu  prezentacji była możliwość goszczenia wsród realizatorów projektu pana Jana Sroki, naczelnika Wydziału Zagranicznego w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjnowanych, który witając młodzież, nauczycieli i byłe więźniarki podkreślił ważność podejmowanych przez nich w projekcie działań.

Dla uczniów, nauczycieli oraz pozostałych osob zajmujących się projektem niezwykle istotne było również to, że Panie, byłe ravensbrüczanki, mieszkające w Warszawie, były obecne przez całe trzy dni prezentacji finałowej.

Uczniowie przedstawili najciekawsze fragmenty sporządzanych przez siebie wywiadów. Młodzież podzieliła się również swoimi refleksjami z udziału w projekcie i podziękowała świadkom historii – byłym więźniarkom obozu. Publiczność zaś w skupieniu oglądała i słuchała tej niezwykłej, bo „żywej” lekcji historii. Uczniowie wzięli również udział w ocenie przygotowanych przez siebie materiałów.

Aby wyłonić grupę, która w kwietniu 2014 r. wyjedzie na uroczystość obchodów wyzwolenia obozu w Ravensbrück” prezentacje uczniów oceniała Komisja w składzie:

1. Elżbieta Sęczykowska, Fundacja Mecenat Sztuki – przewodnicząca
2. Barbara Oratowska, Muzeum Martyrologii Pod Zegarem, Oddział Muzeum
w Lublinie – członek komisji
3. Barbara Męczykowska, OBEP IPN Gdańsk –  członek komisji
4. Mirosław Jabłoński, Sekcja Notacji i Opracowań Multimedialnych BEP IPN – członek komisji
5. Hanna Nowakowska, Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA  – sekretarz

W dniu 20 czerwca br.  w ocenie prezentacji uczestniczyli także jako członkowie komisji:
dr Katarzyna Zielińska-Jury z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz
Arkadiusz Walczak, dyrektor Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno – Społecznych  
i Szkoleń.

Komisja na podstawie znanych wcześniej realizatorom projektu kryteriów ocen, po obejrzeniu 51 fragmentów wywiadów wybranych przez uczniów, przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
 
W dniu 19 czerwca 2013 r.:

I miejsce

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świdniku
ul. Wojska Polskiego 27, 21-040 Świdnik
Nauczyciel: Katarzyna Mądrachowska
Uczniowie: Karolina Jeleńska, Katarzyna Żurek, Monika Kalinowska, Aleksandra Stępień, Jolanta Bińczyk, Michał Boczkowski

II miejsce

Zespół Szkół w Wieliszewie
Komornica
ul. Nasielska 7, 05-140 Serock
Nauczyciel: Marcin Gągolewski
Uczniowie: Ewa Gołębiewska, Marta Pakieła, Paulina Andryszczyk
    
III miejsce

V Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Milanówku ,
ul. Fiederkiewicza 41  05 822 Milanówek
Nauczyciel: Weronika Dziąg
Uczennice: Julia Popowska, Karolina Szymczak, Agata Uszyński, Anna Wodzyńska

• Wyróżnienia:

Gimnazjum Gminne im. Bohaterów Powstania Listopadowego w Dębe Wielkie
ul. Warszawska 78 a,  05-311 Dębe Wielkie
Nauczyciel: Olga Laskowska
Uczniowie: Ewelina Bartnik, Milena Jachacy, Aleksandra Jagoda, Łukasz Sieradzan

Gimnazjum nr 5 im. A. Fiedlera w Lesznie
ul. Gronowska 45  64-100 Leszno
Nauczyciel: Barbara Biernaczyk
Uczniowie: Anna Buszka, Bartosz Wlaźlak, Bartosz Malik, Malwina Stachowiak

W dniu 20 czerwca 2013

I miejsce

Liceum Ogólnokształcące nr IV im. S. Żeromskiego we Wrocławiu
ul. S. Świstackiego 12-14,  50-430 Wrocław
Nauczyciel: Dawid Graczyk
Uczniowie: Anna Moryc, Wiktoria Zając, Katarzyna Nowak, Krzystof Morawski

II miejsce

Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Słupnie
ul. Kościelna 16, 09-472 Słupno
Nauczyciel: Anna Mrozowska
Uczniowie: Korzybska Agata,  Malinowska Weronika, Jankowska Dominika, Kopeć Natalia

• Wyróżnienia:

Gimnazjum Publiczne im. Maklakiewicz w Mszczonowie
ul. Szkolna 3,  96-320 Mszczonów
Nauczyciel: Aneta Dropińska
Uczniowie: Natalia Sadkowska, Adrian Studziński, Monika Jakubowska, Karolina Kempińska,           
Weronika Kwiatkowska

XXXIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi
ul. Kusocińskiego 116, 94-004 Łódź
Nauczyciel: Monika Grzybowska – Cyl
Uczniowie: Paweł Barwiński, Aleksandra Pawlak, Magdalena Ilska, Weronika Kłosek,
Emila Ulewicz

XVI Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Kraków
Os. Willowe 35, 31-902 Kraków
Nauczyciel:  Agata Stankiewicz
Uczniowie: Magdalena Firka, Daria Ślusarczyk, Izabela Twardosz, Marek Kamiński-Kozieł,
Grzegorz :Pierzchała, Rafał Płatek
 
W dniu 21 czerwca 2013

I miejsce

ZS nr 3 Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 10
ul. P. Skargi 29/31,  50-082 Wrocław
Nauczyciel: Albina Rosłanowska
Uczennice:  Aleksandra Kraśnicka, Milena Osiewicz,Ewa Urbaniak

II miejsce

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie
ul. Bursztynowa 3, 83-304 Przodkowo
Nauczyciel: Krystyna Kaczorowska, Ewa Kolka
Uczniowie:  Klaudia Krefta, Wojciech Nagle, Patryk Zakrzewski

• Wyróżnienia:

Gimnazjum im. J.K. Branickiego w Zespole Szkół i Przedszkoli w Tykocinie
ul. Kochanowskiego 1, 16-080 Tykocin
Nauczyciel: Ireneusz Przeździecki, Marzena Zembko
Uczniowie: Julia Fiedorowicz,Patrycja Wysocka

Gimnazjum nr 7 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie
ul. Z. Krasińskiego 7, 20-709 Lublin
Nauczyciel: Beata Barakszyn
Uczennice: Barbara Danilczuk, Katarzyna Kępińska, Justyna Mazur, Natalia Rola

Lista zespołów  realizujących projekt „O tym nie można zapomnieć....”, które nadesłały rezutaty swojej pracy na ogólnopolską prezentację finałową w dniach 19, 20, 21 czerwca 2013

   Szkoły/nauczyciele - opiekunowie  Zespoły uczniowskie i bohaterki ich wywiadów
1. Zespół Szkół nr 7
im. Szczepana Bońkowskiego
ul. Chłodna 36/46
00-872 Warszawa
Ewelina Beńko-Kaczkowska
Wywiad z p. Wandą Gawlak
Mateusz Brzezinka, Karolina Cichucka, Adrian Dąbrowski
Kamil Nowociel, Łukasz Rogalski
Hania Tokaj
 
2. Zespół Szkół Ogólnokształcących     nr 1 w Świdniku
ul. Wojska Polskiego 27
21-040 Świdnik
Katarzyna Mądrachowska
Wywiad z p. Krystyną Zając
Karolina Jeleńska, Katarzyna Żurek, Monika Kalinowska, Aleksandra Stępień
Jolanta Bińczyk, Michał Boczkowski
 
3. Zespół Szkół w Wieliszewie
LO Komornica
ul. Nasielska 7
05-140 Serock
Marcin Gągolewski
 Wywiad z p. Zdzisławą Winnicką
 I zespół
Aleksandra Żuławnik
Aleksandra Kobylińska
Olga Krynicka
 
4.  Zespół Szkół w Wieliszewie
 LO Komornica
ul. Nasielska 7
05-140 Serock
Marcin Gągolewski
Wywiad z p. Wandą Stępień
II zespół
Paulina Ciach
Michał Jakubowski
Przemysław Krawczyk
 
5. Zespół Szkół w Wieliszewie
LO Komornica, ul. Nasielska 7
05-140 Serock
Marcin Gągolewski
Wywiad z p. Alicją Gawlikowską
III zespół
Agnieszka Dąbrowska.  Dorota Sobczyńska
Dawid Grudzień
 
6. Zespół Szkół w Wieliszewie
LO Komornica
ul. Nasielska 7
05-140 Serock
Marcin Gągolewski
Wywiad z p. Barbarą Piotrowską
IV zespół
Ewa Gołębiewska, Marta Pakieła
Paulina Andryszczyk
 
7. Zespół Szkół w Wieliszewie
LO Komornica
ul. Nasielska 7
05-140 Serock
Marcin Gągolewski
Wywiad z p. Zofią Baranowską
V zespół
Milena Berg, Milena Kozakiewicz
Kamil Krakowski
 
8. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2
05-120 Legionowo
ul. Kr. Jadwigi 11
Beata Narel

Wywiad z p. Danutą Bogdaniuk-Bogacką
Sylwia Chrostowska, Michał Kwiatkowski,                  Adrianna Lubiecka
Andrzej Otłowski
 

9. Zespół Szkół nr 1
Im. K. K. Baczyńskiego
08-300 Sokołów Podlaski
ul. M. Skłodowskiej-Curie 24
Włodzimierz Chybowski
Wywiad z p. Wandą Trusiewicz
Adam Kornilak, Olga Pietranik
Angelika Chrostowska, Ilona Otyńska
Pędzich Milena, Klaudia Woźniak
 
10. Gimnazjum Gminne im. Bohaterów Powstania Listopadowego
05-311 Dębe Wielkie,
ul. Warszawska 78 a
Olga Laskowska
Wywiad z p. Bożeną Godycką –Karoń
Ewelina Bartnik, Milena Jachacy, Aleksandra Jagoda, Łukasz Sieradzan
 
11. Gimnazjum Gminne im. Bohaterów Powstania List.
05-311 Dębe Wielkie,
ul. Warszawska 78 a
Olga Laskowska
Wywiad z p. Bożeną Godycką –Karoń
Monika Cacko, Magdalena Gocman, Wioletta Truszewska, Piotr Woźnica.
 
12. Gimnazjum nr 5
Im. A. Fiedlera
ul. Gronowska 45
64-100 Leszno
Barbara Biernaczyk

Wywiad z p. Joanną Kiącą – Ryczkowską
Anna Buszka, Bartosz Wlaźlak, Bartosz Malik, Malwina Stachowiak
 

13. V Społeczne Liceum Ogólnokształcące
05 822 Milanówek
ul. Fiderkiewicza 41
Weronika Dziąg
Wywiad z p. Zofią Pociłowską
Julia Popowska, Karolina Szymczak
Agata Uszyński, Anna Wodzyńska
 
14. Gimnazjum im. Edwarda Hrabiego Krasińskiego
ul. Kubickiego 3a
96-325 Radziejowice
Jolanta Brycka
 Karolina Leśniewska, Bernadeta Grzeczyńska, Kamila Pokropek, Wiktoria Rybarczyk
15.  IV Liceum Ogólnokształcące
 ul. Grottgera 13
76-200 Słupsk
Arkadiusz Jaszul
Wywiad z p. Krystyną Krajewską
Przemysław Smorowski, Anna Jankowska
Natalia Kania, Roksana Krefta
 
16. IV Liceum Ogólnokształcące
ul. Grottgera 13
76-200 Słupsk
Tomasz Dubowicz
Wywiad z p. Krystyną Krajewską
Aleksandra Domańska
Anita Radzikowska
Adam Klein
Patryk Pilarek
 
17. Gdańskie Gimnazjum „Lingwista”
ul. Malczewskiego 51
80-107 Gdańsk
Łukasz Męczykowski
Wywiad z p. Brygidą Czekanowską
Justyna Dziadziuszko
Martyna NItkowska
Julia Suszyńska
 
18. Gim. Pub. im. Maklakiewicza
96-320 Mszczonów
ul. Szkolna 3
Aneta Dropińska
Wywiad z p. Alicją Gawlikowską
Natalia Tęcza, Magdalena Oskiera
Weronika zawadzka, Andżelika Wróblewska
 
19. Gimnazjum Publiczne
Im. Maklakiewicza
96-320 Mszczonów
ul. Szkolna 3
Aneta Dropińska
Wywiad z p. Barbarą Piotrowską
Natalia Sadkowska, Adrian Studziński, Monika jakubowska, Karolina Kempińska, Weronika Kwiatkowska
 
20. Gimnazjum Publiczne
Im. Maklakiewicza
96-320 Mszczonów
ul. Szkolna 3
Anna Sawicka
Wywiad z p. Krystyną Zając
Paulina Kluczborska, Ola Konca, Martyna Woźniak
 
21. XXXIII Liceum Ogólnokształcące
w Łodzi
94-004 Łódź, ul. Kusocińskiego 116
Elżbieta Dałek
Wywiad z p. Kazimierą Kazusek
Weronika Szwelengreber, Zuzanna Walczak
Angelika Dziewiur, Patrycja Karolak
 
22. XXXIII Liceum Ogólnokształcące
94-004 Łódź, ul. Kusocińskiego 116
Monika Grzybowska Cyl
Wywiad z p. Bronisławą Korgol
Paweł Barwiński, Aleksandra Pawlak, Magdalena Ilska, Weronika Kłosek, Emila Ulewicz
 
23. LXXII LO im. gen. Jakuba Jasińskiego
03-838 Warszawa
ul. Grochowska 346/348
Urszula Michta
Wywiad z p. Zofią Baranowską
Monika Ostrowska, Kinga Pyryt, Sara Rostecka.
 
24. XVI Liceum Ogólnokształcące       im.  K. K. Baczyńskiego
 os. Willowe 35
31- 902 Kraków
Agata Stankiewicz
Wywiad z p. Wandą  Półtawską
Magdalena Firka, Daria Ślusarczyk
Izabela Twardosz, Marek Kamiński-Kozieł
Grzegorz :Pierzchała, Rafał Płatek
 
25. Gimnazjum
im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
ul  Kościelna 16
09-472 Słupno
Anna Mrozowska
Wywiad z  p. Krystyną Zając
Korzybska Agata,  Malinowska Weronika
Jankowska Dominika, Kopeć Natalia
 
26. Gimnazjum
im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
ul  Kościelna 16
09-472 Słupno
Anna Mrozowska
Wywiad z p. Alicją Kubecką
Sylwia Kleczka, Daria Wierzchowska
Natalia Pachelska
 
27. Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
ul  Kościelna 16
09-472 Słupno
Anna Mrozowska
Wywiad z p. Krystyną Rybką
Aleksandra Górecka, Andżelika Garlicka
 
28. Gimnazjum
im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
ul  Kościelna 16
09-472 Słupno
Anna Mrozowska
Wywiad z p. Marią Sadkowską
Milena Sowińska, Emilia Szwech , Kinga Kuźniewska
 
29. Gimnazjum
im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
ul  Kościelna 16
09-472 Słupno
Anna Mrozowska
Wywiad z p. Alicją Gawlikowską
Michał Dobrzyński, Szymon Świderski, Adam Sobolewski
 
30. Gimnazjum
im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
ul  Kościelna 16
09-472 Słupno
Anna Mrozowska
Wywiad z p. Danutą Bogdaniuk- Bogacką
Sporczyk Maciej, Kucia Kinga, Kwiatkowska Natalia, Karpińska Sandra
 
31.  LXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Lajosa Kossutha
02-776 Warszawa ul. Ludwika Hirszfelda 11
Dorota Myśliwska
Wywiad z p. Danutą Bogdaniuk- Bogacką
Aleksandra Soból, Katarzyna Wójcik, Krzysztof Rudziński, Norbert Gajewski
 
32.  LXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Lajosa Kossutha
02-776 Warszawa ul. Ludwika Hirszfelda 11
Dorota Myśliwska
Wywiad  z p. Danutą Salską
Iga Ropelewska, Bartosz Kazimierczyk
Katarzyna Dłużewska, Natalia Pelińska
 
33.  LXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Lajosa Kossutha
02-776 Warszawa ul. Ludwika Hirszfelda 11
Dorota Myśliwska
Wywiad z p. Zofią Baranowską
Aleksandra Pozorska, Katarzyna Brzozowska,
Anna Szumowska, Agnieszka Polit
 
34.  LXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Lajosa Kossutha
02-776 Warszawa ul. Ludwika Hirszfelda 11
Dorota Myśliwska
Wywiad  z panią Marią Sadkowską
Urszula Kobylińska, Kamil Skwarczyński
Piotr Ostaszewski, Agnieszka Lewandowska
 
35.  XXXV LO im Bolesława Prusa w Warszawie
Zwycięzców 7/9
Warszawa 03 – 936
Piotr Dymitrowicz
Wywiad z p. Alicją Gawlikowską
Kamila Belta, Dominika Ćwiek,  Marlena Kawicka
 
36.

 XXXV LO im Bolesława Prusa         w Warszawie
Zwycięzców 7/9
Warszawa 03 – 936
Piotr Dymitrowicz

Wywiad z p. Wandą Rosiewicz
Zuzanna Cichocka, Jacheć Kornela,Marianna Grabowska
 
37.  XXXV LO im Bolesława Prusa w Warszawie
Zwycięzców 7/9
Warszawa 03 – 936
Piotr Dymitrowicz
Wywiad z p. Danutą Bogacką Bogdaniuk
Dominika Bogiel, Mikołaj Włodarczyk
 
38. Zespół Szkół im. Piotra Wysockiego
ul. Odrowąża 75
03-310 Warszawa
Małgorzata Kozłowska
Wywiad  z p. Danutą Bogacką - Bogdaniuk
Julia Mastela, Karolina Osinska, Natalia Rosiak, Paulina Jaworka, Karolina Stykowska, Mikołaj Krawczak, Arkadiusz Więclewski, Paulina Wierzba
39. XV Liceum Ogólnokształcące
Al. Dygasińskiego 15
30 – 820 Kraków
Grzegorz Janowski
Wywiad z p. Wandą  Półtawską
Sandra Tomasik, Sabina Basta, Leszek Zagórski
 
40.  I Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego
Plac na Groblach
31-101 Kraków
Grzegorz Janowski
Wywiad z p. Wandą  Półtawską
Joanna Dudek, Aleksandra Stanek, Julia Tabor
 
41. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Bursztynowa 3
83-304 Przodkowo
Wywiad z  p. Brygidą Czekanowską
Klaudia Krefta, Wojciech Nagle, Patryk Zakrzewski
 
42.  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Bursztynowa 3
83-304 Przodkowo
Krystyna Kaczorowska, Ewa Kolka
Wywiad z  p. Teresą Dziwiszek-Malinowską
Anita Mering, Paulina Naczke
Maciej Oczk, Mirosław Łazarewicz
 
43.  LO XII Wrocław
Plac Orląt Lwowskich
53-605 Wrocław
Janina Grobara
Wywiad z panią Krystyną Paradyż
Paulina Kędziora, Aleksandra Ból
 
44.  ZS nr 3
Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 10
50-082 Wrocław
ul. P. Skargi 29/31
Albina Rosłanowska
Wywiad z p. Joanną Kiąca-Ryczkowską
Aleksandra Kraśnicka, Milena Osiewicz, Ewa Urbaniak
45. Liceum Ogólnokształcące nr IV im.  S. Żeromskiego
50-430, Wrocław
ul. S. Świstackiego, 12-14
Dawid Graczyk

 

Wywiad z p. Heleną Kamińską

Anna Moryc, Wiktoria Zając,Katarzyna Nowak, Krzystof Morawski

46.

 Gimnazjum im. J. K. Branickiego w Zespole Szkół i Przedszkole w Tykocinie
16-080 Tykocin
ul. Kochanowskiego 1
Ireneusz Przeździecki, Marzena Zembko

Wywiad z p. Marianną Lewandowską
Urszula Buraczewska, Maria Bystrowska, Katarzyna Pogorzelska,Helena Wysocka
 
47. Gimnazjum im. J. K. Branickiego  w Zespole Szkół
i Przedszkole w Tykocinie
16-080 Tykocin
ul. Kochanowskiego 1
Ireneusz Przeździecki, Marzena Zembko
Wywiad z p. Alicją Bonusiewicz
Karolina Ciołko, Anna Jaroszewska,Weronika Krawczyk, Karolina  Truskolaska
 
48. Gimnazjum im. J. K. Branickiego w Zespole Szkół i Przedszkole w Tykocinie
16-080 Tykocin
ul. Kochanowskiego 1
Ireneusz Przeździecki, Marzena Zembko
Wywiad z p. Marianną Tomkowicz
Anna Maria Bąk, Aleksandra Sawicka
 
49. Gimnazjum im. J. K. Branickiego w Zespole Szkół i Przedszkole
16-080 Tykocin
ul. Kochanowskiego 1
Ireneusz Przeździecki, Marzena Zembko
Wywiad z p. Stefanią Kamińską
Julia Fiedorowicz, Patrycja Wysocka
 
50. Zespół Szkół nr 10
ul. Biedronki 13
20-543 Lublin
Cezary Dmowski, Maria Stępień
Wywiad z p. Wandą Półtawska
Agnieszka Bronisz, Karolina Chęć, Adrian Dylon i Adam Mazur
 
51. Gimnazjum nr 7 im. Jana Kochanowskiego
20-709 Lublin,
ul. Z. Krasińskiego 7
Beata Barakszyn
Wywiad z p. prof. Anną Jelinowską
Barbara Danilczuk, Katarzyna Kępińska, Justyna Mazur, Natalia Rola
 
Liczba wejść: 34957, od 25.06.2013