Kalendarium historyczne

VI edycja projektu: rok szkolny 2015/2016

VI edycja ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „O tym nie można zapomnieć… – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów": rok szkolny 2015/2016

  • Młodzież realizująca projekt podczas uroczystości rocznicowych z okazji wyzwolenia KL Ravensbrȕck.
    Młodzież realizująca projekt podczas uroczystości rocznicowych z okazji wyzwolenia KL Ravensbrȕck.

W roku szkolnym 2015/16 w szóstej edycji projektu „O tym nie można zapomnieć… – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i lagrów” wzięło udział 320 uczniów i 50 nauczycieli z 43 szkół z różnych stron Polski. W dniach 16 – 20 maja 2016 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. J. Kurtyki „Przystanek historia” w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej w ramach zespoły uczniów zaprezentowały wybrane fragmenty sfilmowanych przez siebie wywiadów
z kobietami – świadkami historii.

Tradycyjnie, ostatnim etapem w/w projektu jest wspólny wyjazd młodzieży, nauczycieli oraz byłych więźniarek obozu koncentracyjnego do Miejsca Pamięci i Przestrogi w Ravensbrück (Niemcy). Aby wybrać reprezentację polskiej grupy wyjeżdżającej w przyszłym roku na uroczystość upamiętniającą kolejną rocznicę wyzwolenia obozu, podczas spotkania kończącego realizację projektu dokonujemy oceny i wyboru najciekawszych prezentacji. Prezentacja notacji sporządzonych przez polską młodzież biorącą udział w projekcie O tym nie można zapomnieć… od 2012 r. jest stałym punktem w programie kwietniowych uroczystości.
 

W szóstej edycji projektu Komisja oceniająca wyróżniła prezentacje następujących zespołów uczniowskich:

 

Poniedziałek:

  • I miejsce:

Maja Mieszkowska, Kamil Kruz, Weronika Marcoń, Katarzyna Uchnast pod opieką
p. Małgorzaty Będkowskiej z Zespołu Szkół Gimnazjum w Pińczycach;

  • II miejsce:

Maksymilian Mrówczyński, Anna Jarkiewicz, Hubert Hys, Agnieszka Brysiak pod opieką
p. Jolanty Bryckiej z Gimnazjum im. E. hr. Krasińskiego w Radziejowicach;

  • III miejsce:

Mikołaj Kaczor, Sara Wielkanowska, Julia Urbaszek, Alina Siczkowska, Agnieszka Chudziak pod opieką p. Joanny Miller z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Ząbkach

Wyróżnienia:

  • Afrodyta Żabińska, Natalia Ruszczyk, Rafał Kowalewski, Maciej Szymkiewicz pod opieką
    p. Haliny Waszkiewicz z Zespołu Szkół nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie;
  • Zuzanna Baczewska Emilia Dąbrowska, Milena Mętecka, Kinga Nartowicz, Marlena Powichrowska, Martyna Rogowicka, Julia Stefańska, Iza Malesińska pod opieką p. Ireneusza Przeździeckiego z Gimnazjum im. J.K. Branickiego w Tykocinie;
  • Łukasz Zaręba, Daniel Szewczyk, Adrian Gabryś, Jacek Szyszko pod opieką
    p. Olgi Gronowskiej –Pszczoły i p. Piotra Miśkiewicza  z Gimnazjum nr 134.

 

Wtorek:

I miejsce:

  • Adam Jagielski,  Anna Jendryczko, Sylwia Popenda, Maria Buczyńska
    pod opieką p. Katarzyny Jendrusiewicz z Salezjańskiego Gimnazjum i Liceum Publicznego w Świętochłowicach;

II miejsce:

  • Weronika Żmudź, Daria Ziółkowska, Dawid Warzecha, Paweł Dudzik pod opieką
    p. Katarzyny Jendrusiewicz z Salezjańskiego Gimnazjum i Liceum Publicznego
    w Świętochłowicach;

III miejsce:

  • Ex aequo: Paulina Basek, Julia Brycka, Paweł Datko, Wiktoria Glazer, Dominika Hellmann, Anna Szopa, Kinga Binkowska pod opieką p. Iwony Krawczyk
    z Gimnazjum nr 10 im. J. Kukuczki w Katowicach;
  • Ex aequo: Matusz Pluta, Piotr Lewandowski, Anna Teodorowicz, Karolina Wesołowska, Kinga Jakubowska pod opieką p. Marcina Gągolewskiego z Liceum Ogólnokształcącego w Komornicy;
  • Ex aequo: Monika Rysińska, Kamila Baraniak, Szymon Żysko, Tomasz Budyś
    pod opieką p. Marcina Gągolewskiego z Liceum Ogólnokształcącego w Komornicy

Wyróżnienia:

  • Ex aequo: Norbert Karpiński, Katarzyna Szymańska, Piotr Kostrzeński pod opieką
    p. Marcina Gągolewskiego z Liceum Ogólnokształcącego w Komornicy
  • Ex aequo: Rafał Wasilewski, Konrad Korenkiewicz, Diana Jasiewicz, Paulina Kuczyńska, Urszula Jachimowicz, Kinga Fiedorowicz pod opieką p. Beaty Kuczyńskiej z Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sejnach

 

Środa:

I miejsce:

  • Julia Pawłowska, Julia Herbuś, Katarzyna Maciąg, Anita Buła, Piotr Bień pod opieką p. Barbary Żmii z Zespołu Szkół Integracyjnych im. Roberta Oszka w Katowicach

II miejsce (oraz nagroda publiczności):

  • Ex aequo: Ada Dudzic, Julia Płaska, Katarzyna Michta, Kacper Dziedzic pod opieką
    p. Andrzeja Kubery i p. Justyny Zielińskiej z V Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach;
  • Ex aequo: Maria Krukar, Agata Kontek, Elżbieta Szczygieł, Adrianna Marciniszyn pod opieką p. Jakuba Dudy z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Jarosławiu

III miejsce:

  • Ex aequo: Aleksandra Kraśnicka, Kolęda Alicja, Walczak Karolina, Ewa Wilczek pod    opieką p. Beaty Pyrzyńskiej z ZSO nr 3 LO nr 9 im. J. Słowackiego we Wrocławiu
  • Ex aequo: Ewa Adamczyk, Agnieszka Burzyńska, Agnieszka Zielińska, Patrycja Krawczyk, Paulina Mierzejewska pod opieką p. Ewy Bednarczyk i p. Anny Krzykowskiej z LXXXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Konopczyńskiego
    w Warszawie

Wyróżnienia:

  • Ex aequo: Piotr Lech, Gabriel Gawinowicz, Krystian Łyszkowski, Paulina Młyńska pod opieką p. Pawła Gryziaka z Gimnazjum nr 4 przy Zespole Szkół w Legionowie;
  • Ex aequo: Aleksandra Konarzewska, Agata Kraska, Zuzanna Pysiewicz pod opieką
    pp. Eweliny i Marcina Kościeszów z Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego
    w Chotomowie;
  • Ex aequo: Alicja Choina, Beata Gajewska, Agnieszka dziedzic, Kacper Kozłowski pod opieką p. Katarzyny Mądrachowskiej z II Liceum Ogólnokształcącego
    im. K. K. Baczyńskiego w Świdniku;
  • Ex aequo: Aleksandra Siczek, Ewelina Stefaniak, Emilia Wilkołek pod opieką Cezarego Dmowskiego  XXVII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.

 

Czwartek

I miejsce:

  • Angelika Augustyniak, Karina Korzeniowska, Aleksandra Kowalska, Oliwia Mytlewska, Piotr Napierała, Patrycja Szymańska pod opieką p. Agaty Stankiewicz z IX Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie o kierunku aktorskim;

II miejsce:

  • Ex aequo: Aleksandra Łyko, Laura Ostrowska, Maciej Słowiak pod opieką p. Joanny Mogilany z  II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku;
  • Konga Małek, Katarzyna Woźny, Balbina Górak pod opieką Danuty Małozięć z I Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie;
  • Julia Najdowska, Kamila Kwiatkowska, Aleksandra Mańkowska pod opieką p. Doroty Myśliwskiej  z LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha w Warszawie;

III miejsce:

  • Ex aequo: Karolina Jachimczyk, Małgorzata Szydłowska, Zuzanna Jarzyńska, Joanna Wróbel, Maciej Mróz, Jakub Kozakowski pod opieką p. Agaty Stankiewicz z XVI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie
  • Ex aequo: Paulina Olejnik, Natalia Sroga, Zuzanna Stefańska pod opieką p. Anny Wróbel
    z Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie;
  • Ex aequo: Ex aequo: Natalia Żerańska, Aleksandra Pęcak, Oliwia Sibilska, Mikołaj Szeląg, Paweł Bielecki pod opieką p. Doroty Myśliwskiej z LXIII Liceum Ogólnokształcącego
    im. Lajosa Kossutha w Warszawie;

Wyróżnienia:

  • Irena Drozd, Wiktoria Lorbach, Kamil Grotek pod opieką p. Małgorzaty Glinki z Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willego Brandt’a w Warszawie;
  • Aleksandra Mech, Mirosława Markowska, Agata Siadul pod opieką p. Anny Wróbel
    z Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie
  • Stella Wojtkun, Weronika Mrozińska, Adrian Koczyk pod opieką p. Doroty Myśliwskiej
    z LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha w Warszawie;
  • Karolina Jachimczyk, Małgorzata Szydłowska, Zuzanna Jarzyńska, Joanna Wróbel, Maciej Mróz, Jakub Kozakowski pod opieką p. Agaty Stankiewicz z XVI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.

 

Piątek

I miejsce:

  • Klaudia Brzostek, Jakub Nowakowski, Maria Kaczor, Sandra Przewłoka, Anita Wicik, Aleksandra Jabłońska, Kinga Senderowska, Natalia Serafin pod opieką p. Krystyny Kacy
    i p. Ewy Węgrzeckiej z Publicznego Gimnazjum w Rzeczniowie;

II miejsce:

  • Marta Cichocka, Natalia Wysocka, Lidia Pałczyńska, Natalia Gorczyńska pod opieką
    p. Zdzisławy Rycyk-Lubaś z Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku;

III miejsce:

  • Ex aequo: Sandra Choromańska, Klaudia Materska, Weronika Baranowska pod opieka p. Beaty Narel z II Liceum Ogólnokształcącego w Legionowie;
  • Ex aequo: Piotr Dziemieszczyk, Katarzyna Skowron, Dominik Wiśniewski, Jakub Jędryka,
    Jan Zawodnik pod opieką p. Anety Tarnowskiej – Wilczyńskiej z Liceum Ogólnokształcącego im. W. Milewicza przy Zespole Szkół nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego w Warszawie;

Wyróżnienia:

  • Ex aequo:  Małgorzata Bester, Anna Balawender, Patrycja Fangor, Dawid Kubis pod opieką
    p. Urszuli Mach i p. Małgorzaty Szmuc z I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie;
  • Ex aequo:  Mateusz Wszelaki, Nina Wójtowicz, Julia Pinkos, Izabela Ruta pod opieką p. Anny Piątkowskiej-Chargot z II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Świdniku;
  • Ex aequo:  Mikołaj Denysiuk, Marta Szkudzińska, Klaudia Grzegorczyk pod opieką p. Anny Piątkowskiej-Chargot z II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Świdniku;
  • Ex aequo: Norbert Malinowski, Mateusz Płuciennik, Filip Stolarz, Piotr Dziemieszczyk
    pod opieką p. Anety Tarnowskiej – Wilczyńskiej z Liceum Ogólnokształcącego
    im. W. Milewicza przy Zespole Szkół nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego w Warszawie;
  • Ex aequo: Natalia Maciaszczyk, Aleksandra Stola, Natalia Kaca, Artur Wawrzak, Klaudia Traczyńska, Mateusz Łygan pod opieką p. Krystyny Kacy i p. Ewy Węgrzeckiej z Publicznego Gimnazjum w Rzeczniowie;
  • Ex aequo: Natalia Andziak, Katarzyna Kiryluk, Jan Puzyna, Monika Watras pod opieką
    p. Doroty Rutkowskiej – Zając z Liceum Ogólnokształcącego im. Andersa w Warszawie.

 

Liczba wejść: 20969, od 09.09.2015