-
23 lutego23 lutego 1982 roku przed Sądem Warszawskiego Okręgu Wojskowego został wznowiony proces przywódców Konfederacji Polski Niepodległej: Leszka Moczulskiego, Romualda Szeremietiewa, Tadeusza Stańskiego i Tadeusza Jandziszaka,
-
22 lutego22 lutego 1947 roku Sejm Ustawodawczy uchwalił ustawę o amnestii. W rzeczywistości amnestia była podstępem, którego celem było ujawnienie, a następnie aresztowanie ukrywających się działaczy podziemia niepodległościowego i żołnierzy konspiracji.
-
21 lutego21 lutego 1946 roku utworzono Ochotniczą Rezerwę Milicji Obywatelskiej (ORMO) – organizację o charakterze paramilitarnym, której zadaniem było wspieranie działań regularnych jednostek MO.
IPN TV
IPNtv - Promocja książki Damiana Karola Markowskiego „Anatomia strachu. Sowietyzacja obwodu lwowskiego 1944–1953. Studium zmian polityczno-gospodarczych” – Warszawa, 18 października 2018
Zapraszamy do obejrzenia zapisu IPNtv z promocji książki Damiana Markowskiego.
Udział wzięli:
- Damian Karol Markowski – autor
- Adam Siwek – dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa
- prof. dr hab. Romuald Turkowski – Uniwersytet Warszawski
- prof. dr hab. Grzegorz Motyka – Instytut Studiów Politycznych PAN
- Prowadzenie: dr hab. Jan Szumski – Instytut Historii Nauki PAN
Książkę poświęcono głębokim i radykalnym przemianom, które miały miejsce na terenie obwodu lwowskiego w okresie powojennym na drodze procesu wszechobecnej sowietyzacji. Dążąc do ponownej aneksji terenów podbitych we wrześniu 1939 roku, państwo sowieckie zmusiło większość ludności polskiej do opuszczenia obwodu i osiedlenia się w centralnej i zachodniej Polsce oraz osiedliło w obwodzie własnych komunistycznych urzędników, zdemobilizowanych żołnierzy i ludność ukraińską deportowaną z powojennej Polski.
Pomimo oporu ukraińskiego i polskiego podziemia siły sowieckie, kierowane przez funkcjonariuszy NKWD-MWD oraz NKGB-MGB-KGB, zdołały doszczętnie rozbić swych przeciwników na polach bitew lub przez masowe aresztowania. Rozprawa z antysowieckim podziemiem była niezbędna, aby administracja zdołała wykonać swoje zadania na terenach okupowanych, a następnie przyłączonych do ZSRS. Lokalne władze obwodowe kierowane przez grono „wschodnich” komunistów, którzy powrócili do Lwowa w 1944 r. wraz z Armią Czerwoną, były w pełni zależne od kijowskiego i moskiewskiego kierownictwa i odegrały swą rolę w procesie sowietyzacji m.in. przez likwidację struktur Cerkwi greckokatolickiej, kolektywizację rolnictwa i zastraszenie inteligencji przy pomocy masowego terroru. Aresztowano, represjonowano i skazano na karę śmierci lub pobyt w łagrach tysiące osób. W okresie tym, trwającym zaledwie osiem i pół roku, władze sowieckie zdołały radykalnie zmienić obraz wielonarodowego i wielokulturowego polsko-ukraińskiego pogranicza oraz – przede wszystkim – miasta Lwowa, przekształconego w główny ośrodek przemysłowy i polityczny Zachodniej Ukrainy.