Kalendarium

Konferencja prasowa na temat nowego projektu IPN „Archiwum Pełne Pamięci” – 19 maja 2017

W piątek, 19 maja 2017 r., o godz.11.00, zapraszamy do Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” na konferencję prasową, podczas której zaprezentujemy „Archiwum Pełne Pamięci” – nowy projekt Archiwum IPN.

Główne cele i założenia projektu przedstawią prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk. Podczas konferencji zostanie zaprezentowany portal „Archiwum Pełne Pamięci”. Dziennikarze będą mieli również możliwość zapoznania się z wybranymi dokumentami, przekazanymi dotychczas do Instytutu.

„Archiwum Pełne Pamięci” to apel do osób prywatnych, będących w posiadaniu dokumentów obrazujących losy Narodu Polskiego, z prośbą o ich przekazanie do zasobu Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki temu unikatowe często materiały zostaną zabezpieczone przed zniszczeniem i zapomnieniem. Uruchomienie projektu wynika z przekonania, iż każda opowieść, wspomnienie, pamiątka – poszczególnych osób i rodzin jest istotną częścią historii Polski. Historii, którą Instytut ma obowiązek zabezpieczać i rozpowszechniać, przybliżać przeszłość tak nieodległą, a ciągle tak mało znaną.

Projekt „Archiwum Pełne Pamięci” ma służyć m.in. zabezpieczaniu bezcennych spuścizn i kolekcji dokumentów, które powinny znaleźć się w zasobie archiwalnym, a czasem są przechowywane w prywatnych domach, gdzie od lat nikt się nimi nie interesuje. IPN chce także, by była to platforma wymiany informacji z potencjalnymi darczyńcami.

Na specjalnym portalu, który zaprezentujemy w piątek o 11.00 podczas konferencji na „Przystanku Historia” w Warszawie dowiemy się, jakie dokumenty można przekazać do IPN, w jaki sposób to zrobić i z kim się kontaktować. Projekt ten zostanie uruchomiony w placówkach IPN w całej Polsce; dokumenty będą również pozyskiwanie poza granicami kraju, dlatego portal będzie także prowadzony w języku angielskim i rosyjskim.

Przystanek Historia
Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki
Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25
19 maja 2017 (piątek),  godz.11.00

 • Fernand de Brinon latem 1943 roku w miejscu ekshumacji ofiar zbrodni katyńskiej
  Fernand de Brinon latem 1943 roku w miejscu ekshumacji ofiar zbrodni katyńskiej
 • Korespondencja Stanislawa Tylingo
  Korespondencja Stanislawa Tylingo
 • Pamiątki pochodzące z kolekcji rodziny Komierowskich
  Pamiątki pochodzące z kolekcji rodziny Komierowskich
 • Patent oficerski pplk. Witolda Komierowskiego nadany przez Ministra Spraw Wojskowych Józefa Piłsudskiego
  Patent oficerski pplk. Witolda Komierowskiego nadany przez Ministra Spraw Wojskowych Józefa Piłsudskiego
Liczba wejść: 4989, od Data publikacji 18.05.2017