Kalendarium

Promocja książki „Obława augustowska 1945. Okoliczności i ofiary w dokumentach archiwalnych” - Warszawa, 15 marca 2018

15 marca w Warszawie odbędzie się promocja publikacji „Obława augustowska 1945. Okoliczności i ofiary w dokumentach archiwalnych” z udziałem autorów Tadeusza Radziwonowicza (dyrektora Archiwum Państwowego w Suwałkach) i Barbary Bojaryn-Kazberuk (pracownika Archiwum IPN).

W spotkaniu weźmie też udział dr Arūnas Bubnys (dyrektor Departamentu Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy).

Autorzy publikacji na podstawie swych badań podjęli próbę opisania okoliczności i możliwych przyczyn, a także przebiegu i skutków obławy augustowskiej. Uwzględniono przy tym szersze tło dramatycznych wydarzeń z lipca 1945 roku w rejonie Puszczy Augustowskiej. Nie pominięto również reakcji na nie ówczesnych władz oraz historii poszukiwań ofiar sowieckiej zbrodni, prowadzonych już od 1945 roku po lata 60. XX wieku, czyli po okres, gdy rodziny uzyskiwały formalne uznanie swych zaginionych w obławie bliskich za zmarłe.

Książkę wzbogacają liczne kopie materiałów archiwalnych ze zbiorów Archiwum Państwowego w Suwałkach nawiązujące do jej treści, a także kopie dokumentów sowieckich. Zamieszczono również kopie materiałów rodziny Matusiewiczów z Suwałk dotyczących Wiktorii Matukin, jednej z ofiar obławy augustowskiej.

15 marca 2018 r. (czwartek), godz. 17.00
Dom Polonii Warszawa
ul. Krakowskie Przedmieście 64 (Sala Kolumnowa)

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Publikacja w formie pliku pdf jest dostępna na stronie Archiwum Państwowego w Suwałkach.

Pliki do pobrania

Liczba wejść: 10320, od Data publikacji 13.03.2018