Kalendarium historyczne
-
25 lutego25 lutego 1956 roku nowy przywódca ZSRR, Nikita Chruszczow, podczas XX Zjazdu KPZR w Moskwie wygłosił na zamkniętym posiedzeniu referat „O kulcie jednostki i jego następstwach",
-
24 lutego24 lutego 1953 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano wyrok śmierci na gen. Auguście Emilu Fieldorfie ps. „Nil”, dowódcy Kedywu Komendy Głównej AK i konspiracyjnej organizacji NIE, skazanym w sfingowanym procesie.
-
23 lutego23 lutego 1982 roku przed Sądem Warszawskiego Okręgu Wojskowego został wznowiony proces przywódców Konfederacji Polski Niepodległej: Leszka Moczulskiego, Romualda Szeremietiewa, Tadeusza Stańskiego i Tadeusza Jandziszaka,
Zagończyk
-
Pożegnaliśmy bohaterów! Uroczystości pogrzebowe Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” – Gdańsk, 27–28 sierpnia 2016 W niedzielę, 28 sierpnia, w bazylice Mariackiej w Gdańsku odbyła się uroczysta msza żałobna w intencji Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Mszy przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
-
Otwarta galeria zdjęć ku pamięci „Inki” i „Zagończyka” Użytkownikom Strefy Edukacyjnej IPN na portalu społecznościowym polecamy: quiz sprawdzający wiedzę o bohaterach, aplikację umożliwiającą wstawienie w zdjęcie profilowe ich wizerunku, aplikację „Otwarta galeria zdjęć ku pamięci „Inki” i „Zagończyka”. Szczegóły w linkach.
-
Izabela Rychert, Jeden z „wyklętych”. Feliks Selmanowicz „Zagończyk” 1904-1946 Publikacja przestawia Feliksa Selmanowicza (ps. „Zagończyk”), zasłużonego żołnierza czasu wojny i okresu powojennego, dowódcę patrolu dywersyjnego 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.
-
„Nie było czasu na strach...” Z Janiną Wasiłojć-Smoleńską rozmawiają Marzena Kruk i Edyta Wnuk - publikacja w formacie pdf Publikacja jest zapisem wielogodzinnych rozmów Marzeny Kruk i Edyty Wnuk z Janiną Wasiłojć-Smoleńską, żołnierzem pierwszego oddziału partyzanckiego na Wileńszczyźnie, dowodzonego przez Antoniego Burzyńskiego ps. „Kmicic”, a potem 5. Brygady Wileńskiej AK, dowodzonej przez mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”.
-
IPNtv Gdańsk: W świetle prawdy - odc. 1 - Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na premierowy odcinek cyklu programów dokumentalnych pt. „W świetle prawdy...”, realizowanych we współpracy z TVP3 Gdańsk.
-
SANITARIUSZKA WYKLĘTA - artykuł Marzeny Kruk Dwukrotna kara śmierci, 15 lat więzienia, utrata praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa – tak brzmiał wyrok Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku. Podsądną była niespełna osiemnastoletnia Danuta Siedzikówna „Inka”, sanitariuszka Armii Krajowej.
-
Biuletyn IPN nr 6/2001 W numerze m.in. egzekucja "Inki" i "Zagończyka" w relacji ks. Mariana Prusaka.
-
Biuletyn IPN nr 11/2002 W numerze m.in. fragment rozmowy z Alojzym Nowickim, w latach 1946–1947 zastępcą naczelnika więzienia w Gdańsku, świadkiem egzekucji Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza.
-
DWA OBLICZA REGINY - artykuł dr Magdaleny Semczyszyn Odważny żołnierz, łączniczka w oddziale por. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica”, następnie w 5. Wileńskiej Brygadzie AK, dowodzonej przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. W 1944 roku odznaczona Krzyżem Walecznych. Od 1946 roku agentka UB o pseudonimie „Regina”.
-
CZARNY TEMAT – REGINA - audycja Jolanty Rudnik Audycja zwyciężyła w kategorii "Losy" w Ogólnopolskim Konkursie "Audycja Historyczna Roku 2013".
-
poszukiwania.ipn.gov.pl Portal poszukiwania.ipn.gov.pl dotyczy poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956. Zawiera informacje o ich ekshumacjach i identyfikacjach na podstawie badań DNA.
-
Pocztówki z Danutą Siedzikówną i Feliksem Selmanowiczem Zapraszamy do pobrania pocztówek z „Inką" i „Zagończykiem”.
-
inka.ipn.gov.pl Portal jest internetową wersją publikacji Marzeny Kruk i Grzegorza Berendta "Danuta Siedzikówna „Inka" (1928–1946)". Szczegółowa biografia „Inki”, historia 5 Wileńskiej Brygady AK, zdjęcia i dokumenty. Zapraszamy!
-
IPN TV - Teledysk upamiętniający postać Danuty Siedzikówny „Inki" Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Fundacją Niepodległości oraz Michałem Wilczkiem i Grzegorzem Pastuszakiem przygotował teledysk historyczny do utworu Kasi Malejonek pt. "Jedna chwila" (słowa Michał Konarski, muzyka Darek Malejonek i Maleo Reggae Rockers), pochodzącego z płyty "Panny Wyklęte".
-
Pamięć.pl 10/2014 Regina Mordas-Żylińska, przypomniana w artykule Magdaleny Semczyszyn, jest przykładem tragicznego, szarpanego sprzecznościami życiorysu, w którym droga od bohaterskiej łączniczki AK do bezwzględnej agentki komunistycznej służby bezpieczeństwa wydaje się tak krótka i łatwa, że aż przerażająca.
-
Pamięć.pl 3/2015 „Powiedzcie babci, że zachowałam się, jak trzeba" – to ostatnie słowa, które „Inka”, nasza bohaterka z okładki, przekazała rodzinie w formie więziennego grypsu. Każdy zapewne chciałby móc w taki sposób podsumować swoje życie. Danuta Siedzikówna miała je wyjątkowo krótkie, przerwali je w przeddzień osiemnastych urodzin komunistyczni oprawcy.