- Publikacje
- Bohaterowie Niepodległej
- Patroni naszych ulic
- Biuletyn IPN
- Miesięcznik IPN Pamięć.pl
- Pamięć i Sprawiedliwość
- Przegląd Archiwalny Instytutu Pamięci Narodowej
- Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944-1989
- Dodatki do miesięcznika IPN Pamięć.pl
- Dodatki do prasy
- Katalogi wystaw
- Katalogi publikacji IPN
- Aplikacja "Amnestia"
- Teki edukacyjne
- Szkoła Historii Najnowszej
- Miesięcznik Obszaru Południowego WiN „Orzeł Biały"
- Zeszyty katyńskie
- Audycje
- Biuletyn Informacyjny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Wielkopolska
-
16 grudnia16 grudnia 1941 roku w Brześciu nad Bugiem Niemcy utworzyli getto dla około 18 tys. Żydów. Zlikwidowano je po niespełna roku. Likwidację przeżyło tylko 19 osób.
-
15 grudnia15 grudnia 1940 roku Niemcy utworzyli getto w Tomaszowie Mazowieckim. Początkowo składało się ono z trzech części położonych w różnych dzielnicach miasta o łącznej powierzchni ok. 65 ha. W marcu 1941 roku zamieszkiwało je ponad 15 tys. Żydów.
-
14 grudnia14 grudnia 1899 roku urodził się Adam Bień, prawnik, działacz ruchu ludowego, I zastępca Delegata Rządu RP na Kraj.
Audycja Historyczna Roku
ROZSTRZELANY ZEGAREK - audycja Agnieszki Czarkowskiej
Audycja zwyciężyła w kategorii "HISTORIA REGIONALNA" w III edycji ogólnopolskiego konkursu "Audycja Historyczna Roku".
Złoty zegarek zostaje odnaleziony w masowej jamie grobowej przy białostockim Areszcie Śledczym. IPN prowadzi tam poszukiwania ofiar terroru komunistycznego, ale okazuje się, że badacze odkrywają w tym miejscu również szczątki setek więźniów z okresu okupacji niemieckiej. Odnalezienie zegarka jest zaskoczeniem, ale w prawdziwe zdumienie wprawia grawerunek na jego kopercie: „Prezesowi Feliksowi Filipowiczowi na pamiątkę pierwszych pięciu lat współpracy urzędnicy Wodociągu Białostockiego 1 XII 1933”. Kto był właścicielem zegarka? Kto spoczął z nim w dole egzekucyjnym w dawnym ogrodzie więziennym? Czy zegarek pozwoli zidentyfikować ofiary zbrodni? Autorka w dziennikarskim śledztwie próbuje rozwikłać zagadkę pewnego drobiazgu z przeszłości, co prowadzi do zaskakującego zakończenia.
Agnieszka Czarkowska - urodziła się w Białymstoku. W 1996 r. ukończyła filologię polską na Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Pod koniec studiów rozpoczęła współpracę z Radiem Białystok. Od 1997 r. dziennikarka tej rozgłośni. Pracuje w redakcji reportażu. Laureatka m.in. Premio Ondas, wyróżniona w berlińskim konkursie Prix Europa, wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskim konkursie na reportaż radiowy „Polska i świat”, laureatka Grand Prix w konkursie KRRiTV, zdobywczyni nagród w konkursie IPN Audycja Historyczna Roku.