Nawigacja

Bohaterowie Niepodległej

  • Stanisław Kaszubski „Król” Stanisław Kaszubski „Król” Życiorys Stanisława Kaszubskiego „Króla” rozpoczyna serię popularyzatorską Biura Edukacji Narodowej „Bohaterowie Niepodległej”.
  • Józef Piłsudski Józef Piłsudski Prezentowana broszura jest skróconą wersją tekstu, zamieszczonego w albumie „Twórca Niepodległej. Józef Piłsudski 1867–1935", autorstwa Marka Gałęzowskiego i Jerzego Kirszaka. Tamże – bibliografia i źródła cytatów.
  • Agnieszka Wisła Agnieszka Wisła Seria „Bohaterowie Niepodległej” przedstawia postacie, które uczestniczyły w zmaganiach o niepodległość Rzeczypospolitej w latach 1914–1918 oraz o granice Polski Odrodzonej w latach 1918–1921.
  • Leopold Lis-Kula Leopold Lis-Kula Aleksandra Piłsudska w przedmowie do biografii Leopolda Lisa-Kuli (wówczas lektury szkolnej) pisała ze wzruszeniem:
  • Ksiądz Józef Wrycza Ksiądz Józef Wrycza Ksiądz Józef Wrycza (1884–1961) był działaczem narodowym na Pomorzu. Angażował się w życie społeczne i kulturalne, nieustannie zabiegał o podtrzymywanie ducha polskości, z bronią w ręku wziął udział w batalii o przyłączenie Pomorza do Polski w 1920 r. Józef Wrycza pozostawał też aktywny w regionalnym ruchu kaszubskim: Towarzystwie Młodokaszubów. Szybko zyskał autorytet wśród Pomorzan i stał się liderem pomorskiego obozu narodowego. Postrzegany był jako symbol i wzorzec.
  • Gustaw Orlicz-Dreszer Gustaw Orlicz-Dreszer Gustaw Orlicz-Dreszer, żołnierz Legionów Polskich, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, kawalerzysta, generał dywizji Wojska Polskiego, inspektor armii, uczestnik I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej 1919–1920, realizator przewrotu majowego 1926 r., przedstawiciel obozu sanacyjnego i jednocześnie bliski współpracownik marszałka Józefa Piłsudskiego – w zmaganiach o Niepodległą.
  • Konstanty Plisowski Konstanty Plisowski Konstanty Plisowski (1890–1940) urodził się w Nowosiółce, powiecie bałckim guberni podolskiej, w rodzinie Karola i Marii Ambrożyny z Hołubów. Był absolwentem Korpusu Kadetów w Odessie. W 1911 r. rozpoczął służbę w Armii Imperium Rosyjskiego. W czasie I wojny światowej walczył na froncie austriackim. Dowodził szwadronem w 12. Achtyrskim Pułku Huzarów.
  • Józef Szostak „Filip” Józef Szostak „Filip” W broszurze przedstawiono w formie popularnonaukowej biografię Józefa Szostaka (1897–1984), osoby, która całe swoje życie poświęciła służbie Polsce. Józef Szostak od 1915 r. walczył w Legionach Polskich, następnie brał udział w walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej.
  • Karol Piłat Karol Piłat Karol Piłat (1900–1975) o wolność Polski bił się z wszystkimi zaborcami. Następnie, u zarania niepodległości, uczestniczył w walkach z Ukraińcami i Sowietami. W kampanii polskiej 1939 r. walczył ze Słowakami i z Niemcami. W Polskich Siłach Zbrojnych na obczyźnie wsławił się jako obrońca Tobruku i zwycięzca w bitwie pod Gazalą, gdzie toczył boje z Włochami.
do góry