Bohaterowie Niepodległej

Stanisław Kaszubski „Król”

Życiorys Stanisława Kaszubskiego „Króla” rozpoczyna serię popularyzatorską Biura Edukacji Narodowej „Bohaterowie Niepodległej”.

W cyklu będą publikowane broszury przedstawiające postacie, które uczestniczyły w zmaganiach o niepodległość Polski w XX w. (zarówno w formach wojskowych, jak i cywilnych), począwszy od irredenty sprzed I wojny światowej, walk o niepodległość w latach 1914–1918 oraz o granice Polski Odrodzonej (1918–1921). Celem jest upamiętnienie postaci, czynu – wydarzenia związanego z walką o niepodległość, w której brała ona udział, jak również prezentacja wzorca postawy.

Stanisław Kaszubski, którego biografia rozpoczyna „Bohaterów Niepodległej”, cieszył się „opinią bardzo dzielnego oficera – odznaczał się zawsze wybitnymi zaletami charakteru, jak również nadzwyczajną prawością, nieugiętą ideowością, przykładem odwagi i męstwa świecił zawsze i wszędzie wśród otoczenia” – pisano we wniosku o nadanie Kaszubskiemu, podporucznikowi 1. pułku piechoty I Brygady Legionów Polskich, najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego – Krzyża Virtuti Militari. Zaszczyt ten spotkał wielu oficerów legionowych, którzy okazali wybitne męstwo w kampaniach toczonych z Rosją o niepodległość Polski w latach 1914–1916. Blisko 120 z nich poległo w boju, lecz tylko jeden po wzięciu do niewoli został postawiony przed carskim sądem i jako obywatel rosyjski skazany na karę śmierci przez powieszenie. Tym jedynym był Stanisław Kaszubski, warszawiak z urodzenia, przez wiele lat swojego dorosłego życia związany z Krakowem, socjalista, który w czasie rewolucji 1905 r. przybrał pseudonim „Król”.

Do broszury dołączono fotografie oraz dokumenty.

Uwaga! Korzystając z tej strony akceptują Państwo regulamin Biblioteki Cyfrowej.

Liczba wejść: 1166, od Data publikacji 09.11.2018