Nawigacja

Dodatki do prasy

Haniebna inwazja. Czechosłowacja '68

Dodatek historyczny IPN do „Rzeczpospolitej” w 50. rocznicę interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

20 sierpnia 1968 r. ok. godz. 22 w Pradze wylądowały samoloty z radzieckimi komandosami. Rozpoczęła się interwencja wojsk pięciu państw Układu Warszawskiego: ZSRR, Polski, Bułgarii, Węgier i NRD (niemieckich żołnierzy było niewielu).

W ciągu kilkudziesięciu godzin wojska interwencyjne opanowały wyznaczone pozycje. Wobec oporu społeczeństwa, nie udało się jednak utworzyć rządu marionetkowego. W tej sytuacji Sowieci rozpoczęli rozmowy z internowanymi w Moskwie przywódcami Praskiej Wiosny oraz przybyłą z Pragi delegacją, w której składzie był m.in. prezydent Ludvik Svoboda. 26 sierpnia czechosłowaccy politycy ulegli groźbom i szantażowi i w praktyce usankcjonowali interwencję, zgodzili się przywrócić cenzurę, przystali na stacjonowanie w kraju obcych wojsk.

Granice Czechosłowacji przekroczyło łącznie 450 tys. żołnierzy z 6,5 tys. czołgów. Większość wycofano do listopada 1968 r., ale część wojsk radzieckich pozostała na miejscu aż do 1991 r.

Interwencja kosztowała życie 90 osób, 800 zostało rannych. W wyniku późniejszej tzw. normalizacji kraj i społeczeństwo spacyfikowano, a władzę na lata przejęli twardogłowi komuniści.

* * *

O różnych aspektach oraz skutkach interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 roku można przeczytać w dodatku historycznym zamieszczonym w wydaniu „Rzeczypospolitej” z 17 sierpnia 2018. Dodatek został przygotowany wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej. [PDF na dole strony]

Szczeciński oddział IPN zorganizował międzynarodową konferencję naukową „Okupanci. Interwencja wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 r.” , która odbyła się w Szczecinie w dniach 20–21 sierpnia 2018.

Uwaga! Korzystając z tej strony akceptują Państwo regulamin Biblioteki Cyfrowej.

 

 

 

 

 

 

Liczba wejść: 10488, od Data publikacji 22.08.2018
do góry