- Publikacje
- Bohaterowie Niepodległej
- Patroni naszych ulic
- Biuletyn IPN
- Miesięcznik IPN Pamięć.pl
- Pamięć i Sprawiedliwość
- Przegląd Archiwalny Instytutu Pamięci Narodowej
- Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944-1989
- Dodatki do miesięcznika IPN Pamięć.pl
- Dodatki do prasy
- Katalogi wystaw
- Katalogi publikacji IPN
- Aplikacja "Amnestia"
- Teki edukacyjne
- Szkoła Historii Najnowszej
- Miesięcznik Obszaru Południowego WiN „Orzeł Biały"
- Zeszyty katyńskie
- Audycje
- Biuletyn Informacyjny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Wielkopolska
-
28 lutego28 lutego 1891 roku urodził się Roman Abraham, generał WP, dowódca Wielkopolskiej Brygady Kawalerii w wojnie obronnej Polski 1939 roku i Zbiorczej Brygady Kawalerii podczas obrony Warszawy.
-
27 lutego27 lutego 1943 roku z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz uciekli więźniowie pracujący w kuchni SS:
-
26 lutego26 lutego 1940 roku przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej-Wolność Równość Niepodległość, Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Narodowego utworzyli Polityczny Komitet Porozumiewawczy
Publikacje
Maciej Kwaśniewski, Pierwsza szkoła oficerska w Stróży lipiec - sierpień 1913. Szkoła niepodległej Polski - broszura w formacie pdf
Lipiec 1913, rok do wybuchu wielkiej wojny. Stróża, mała wioska zagubiona w Beskidzie Wyspowym, niedaleko od Dobrej. Tu niewielki dwór. We dworze i pobliskiej stodole kilkudziesięciu mężczyzn.
Przyjechali ze wszystkich ziem polskich rozdartych między zaborcami. Przybyli też z Niemiec, Francji, Szwajcarii… – z krajów, w których Polacy muszą mieszkać, pozbawieni własnej ojczyzny. Myślą o wielkiej wojnie, z której wyłonić się może nowy świat, a wraz z nim niepodległa Polska. Dlatego powinni być gotowi…
Właśnie w Stróży w lipcu 1913 r. rozpoczął się kurs oficerski przyszłych kadr wojska, które miało się bić o wolną Polskę. Tu umiejętności oficerskie zdobyła kadra Legionów Polskich, dwóch późniejszych marszałków, dwóch generałów broni, dwunastu generałów dywizji, czternastu generałów brygady, sześciu pułkowników II Rzeczypospolitej. Kadra niepodległości. Byli wśród nich wojewodowie, ministrowie i premierzy. Był wśród nich Józef Piłsudski. Wszyscy dostali zaprojektowaną przez Włodzimierza Tetmajera blaszaną odznakę „Parasol”, którą nosili jak największe wyróżnienie.
W II RP pamiętano o tym miejscu. We dworze, w którym powstała szkoła, w 1933 r. umieszczono tablicę pamiątkową, odbywały się tu spotkania legionistów. W PRL miejsce zostało skazane na zapomnienie. Tablicę kazano usunąć i zniszczyć. Ktoś ją jednak pozbierał, pieczołowicie przechował, ocalił. W 1989 r. tablica wróciła do szkoły. Nauczyciele i uczniowie pamiętają o przeszłości miejsca. Wraca pamięć…
Uwaga! Korzystając z tej strony akceptują Państwo regulamin Biblioteki Cyfrowej.