Nawigacja

Dzieje się

Gra IPN „111” już w sprzedaży!

Minęła 74. rocznica napaści Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej. W sierpniu 1939 r. groźba wojny wydawała się na tyle bliska, iż rozpoczęto przygotowania mobilizacyjne.

23 sierpnia zarządzono mobilizację jednostek lotnictwa, artylerii przeciwlotniczej i OPL (obrony przeciwlotniczej). Wiedziano bowiem, że o zwycięstwie w ewentualnym konflikcie zbrojnym może przesądzić bitwa w przestworzach. Obrona polskiego nieba w 1939 r. jest raczej najmniej znanym epizodem wrześniowych walk. Warto jednak pamiętać, iż polscy piloci, którzy w 1940 r. wsławili się podczas bitwy o Anglię, rok wcześniej stanęli do obrony swojej ojczyzny.

W 74. rocznicę zakończenia bitwy powietrznej o Warszawę, 6 września 2013 r., o godzinie 10.00, w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”  przy ul. Marszałkowskiej 21/25 odbyła się premiera najnowszej gry edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowanej „111”.

Równocześnie z premierą gry miała miejsce premiera wystawy "Nie tylko dywizjon 303". To pierwsza wystawa IPN przygotowana z myślą o młodszych odbiorcach.

„111” jest dynamiczną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi skromnymi siłami polskiego lotnictwa, a drugi atakuje potężnym Luftwaffe. Zadaniem polskich pilotów jest strącenie niemieckich bombowców, zanim dotrą one nad Warszawę. Z pomocą lotnikom przychodzą artyleria przeciwlotnicza i obsługa ukrytych przed Niemcami lotnisk polowych. Dołączona do gry broszura opisuje historię Brygady Pościgowej i bohaterskie wyczyny polskich lotników.

Twarzą kampanii promocyjnej gry jest jeden z nich, por. Wojciech Januszewicz ze 111 Eskadry Myśliwskiej. O jego walce opowiada historyk dr Tomasz Ginter, współautor gry: „Rankiem 3 września cztery niemieckie myśliwce pojawiły się nad ukrytym lotniskiem polowym w Zielonce koło Warszawy. Januszewicz samotnie wystartował samolotem P.11 i zaatakował cztery nowoczesne Messerschmitty Bf 110, jednego z nich strącając. Weźmy pod uwagę, że maksymalna prędkość »jedenastki« wynosiła 375 km/h, a Messerschmittów – 525 km/h. Myśliwiec Januszewicza, uzbrojony w dwa karabiny maszynowe – a naprawdę jeden (drugi zaciął się w trakcie walki), miał przeciwko sobie łącznie dwadzieścia kaemów i osiem działek! Nie znam w historii wojen lotniczych sytuacji, w której pojedynczy samolot, znajdujący się w najgorszej do ataku pozycji – czyli startując – zaatakował kilka znacznie lepszych technicznie maszyn wroga i odniósł niekwestionowany sukces”.

Gra „111” rozwija zasady sprawdzone w grze „303” wydanej w 2010 roku. „W  planszowej bitwie o Anglię szanse na zwycięstwo były mniej więcej równo rozłożone pomiędzy graczy. Tutaj wygrana Polaków jest dużo trudniejsza” – mówi Karol Madaj, współautor gry. „Te gry mają dodatkowy walor edukacyjny: jeżeli pozna się je obie, wtedy dobrze widać, z jak trudnym zadaniem musieli zmierzyć się polscy piloci na rok przed bitwą o Anglię. Zresztą ci sami ludzie, którzy walczyli w barwach 111 Eskadry Myśliwskiej, stanowili potem pierwszy skład sławnego Dywizjonu 303, i dlatego taki, a nie inny tytuł gry” – dodaje Madaj.

Grę można kupić w punktach sprzedaży IPN i w dobrych sklepach z grami planszowymi.

Premierę poprzedziła edukacyjna kampania reklamowa w warszawskich tramwajach i autobusach MZA. W dniu premiery na ulice stolicy wyruszył specjalny zabytkowy tramwaj. Ubrani w polskie mundury rekonstruktorzy rozdawali pasażerom okolicznościowe pocztówki promujące bohaterów powietrznej obrony Warszawy.

Więcej informacji na temat gry oraz sylwetek pilotów można znaleźć na stronie www.pamiec.pl/111.

Kontakt:

Karol Madaj karol.madaj@ipn.gov.pl tel. (22) 581-86-68

dr Tomasz Ginter tomasz.ginter@ipn.gov.pl  tel. (22) 581-86-69

Patron medialny:

Partnerzy: Siły Powietrzne, 23. Baza Lotnictwa Taktycznego, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych,  Tramwaje Warszawskie, MZA, UrbanINFO, Aeroklub Warszawski, Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław.

  • POCZTÓWKI Z BOHATERAMI:

Liczba wejść: 98866, od Data publikacji 04.09.2013
do góry