- Oferta edukacyjna BEN IPN
- Projekty edukacyjne
- Akcje i obchody
- Ogólnopolskie
- Polskie Państwo Podziemne
- Katyń
- 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
- Powstanie Warszawskie
- 13 grudnia – wprowadzenie stanu wojennego
- 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych"
- Obława Augustowska
- Wola Pamięci
- Polscy bohaterowie w polskich szkołach
- Ogólnopolskie
- Konkursy
- Lekcje
- Szkolenia dla nauczycieli
- Kluby Grota
- Materiały edukacyjne i gry
- Wystawy
- Szkoła Historii Najnowszej
- Poland in the Heart of European History
-
16 grudnia16 grudnia 1941 roku w Brześciu nad Bugiem Niemcy utworzyli getto dla około 18 tys. Żydów. Zlikwidowano je po niespełna roku. Likwidację przeżyło tylko 19 osób.
-
15 grudnia15 grudnia 1940 roku Niemcy utworzyli getto w Tomaszowie Mazowieckim. Początkowo składało się ono z trzech części położonych w różnych dzielnicach miasta o łącznej powierzchni ok. 65 ha. W marcu 1941 roku zamieszkiwało je ponad 15 tys. Żydów.
-
14 grudnia14 grudnia 1899 roku urodził się Adam Bień, prawnik, działacz ruchu ludowego, I zastępca Delegata Rządu RP na Kraj.
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych"
1 marca po raz dziewiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.
Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Po 50 latach zakłamania - także dzięki staraniom IPN - Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby – jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”.
Wspólnie dbajmy o pamięć o historii tych Żołnierzy! Zapraszamy do udziału w uroczystościach i imprezach, które odbywają się z okazji święta Wyklętych w całym kraju – zwłaszcza w wydarzeniach, przygotowanych przez Instytut i naszych partnerów.
Prezes IPN
Dr Jarosław Szarek