Nawigacja

13 grudnia – wprowadzenie stanu wojennego

„Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” - obchody 2019

Instytut Pamięci Narodowej zachęca do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 symbolicznej świecy w oknach domów.

    

ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI

 

O zapalenie 13 grudnia świec – symbolicznych świateł pamięci – w urzędach i budynkach użyteczności publicznej zaapelował w liście do przedstawicieli władz państwowych i kościelnych prezes IPN dr Jarosław Szarek.

13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Władza nie miała skrupułów, by strzelać do stawiających opór. Symbolem zbrodni stanu wojennego stała się masakra w Kopalni „Wujek”.

Brutalne działania reżimu spotkały się ze sprzeciwem wolnego świata. Zapalenie świec w oknach wielu domów na całym świecie stało się znakiem pamięci o walczących o wolność i godność Polakach. Do tego symbolicznego gestu solidarności wezwali wówczas papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan, a płomień wolności rozbłysnął w Watykanie i w Białym Domu. Instytut Pamięci Narodowej zachęca do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego w ten sam sposób, poprzez: zapalenie światła wolności w oknach domów wieczorem, 13 grudnia, o godz. 19:30 – w tym samym dniu, w którym 38 lat temu komunistyczna dyktatura usiłowała odebrać Polakom nadzieję.

 

Patronat Narodowy

Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzeja Dudy

w Stulecie Odzyskania NiepodległościWIRTUALNA PACZKA HISTORYCZNA:

Materiały do pobrania:
 
       Jednodniówka       Ulotki                                                                                   Scenariusz lekcji
   
Wystawy:          Publikacje cyfrowe:

   
Periodyki i dodatki do prasy:             Mediateka:

   
Portal Instytutu Pamięci Narodowej:  
 
 
Liczba wejść: 189877, od Data publikacji 12.12.2018
do góry