Kalendarium historyczne

Warsztat edukacyjny

„ŚLEDZTWO KATYŃSKIE” – WARSZTAT EDUKACYJNY

Biuro Edukacji Narodowej IPN zaprasza nauczycieli do przeprowadzenia warsztatów pt. „Śledztwo katyńskie”.

„Śledztwo katyńskie” to nowoczesny warsztat edukacyjny pozwalający nauczycielom i edukatorom włączyć jego uczestników w detektywistyczne dochodzenie, którego celem jest ustalenie tożsamości ofiar Zbrodni Katyńskiej. Warsztaty mają nie tylko przedstawić same okoliczności zbrodni, ale też służyć upamiętnieniu ofiar i zaznajomieniu uczniów ze specyfiką pracy historyków. Kluczowym elementem warsztatów są przedmioty wydobyte z dołów śmierci, których oryginały znajdują się w zbiorach Muzeum Katyńskiego. Przedmioty te – których właścicieli często nie znamy – są niemymi świadkami ludobójstwa popełnionego przez Związek Sowiecki na polskich obywatelach.

„Śledztwo katyńskie” rozwija umiejętności analizy historycznej, kojarzenia faktów, stawiania hipotez i wyciągania wniosków. Może być świetnym uzupełnieniem wiedzy osób dobrze znających tematykę katyńską, które jednak chcą ją poszerzyć, np. przez poznawanie detali wyposażenia wojskowego czy odznaczeń polskiego oficera II Rzeczypospolitej. Równocześnie jednak „Śledztwo katyńskie” może skłonić nieobeznanych z tematyką uczniów, aby bliżej zainteresowali się historią Katynia.

Serdecznie zachęcamy Państwa do pobrania, wydrukowania i poprowadzenia lekcji na temat Zbrodni Katyńskiej. Niech pamięć o niej będzie żywa i trwa wśród młodego pokolenia Polaków.

Warsztaty są przeznaczone zarówno dla uczniów szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych, w wieku od 12 lat. Komfortowe warunki pracy zapewniają grupy maksimum 25-osobowe, ale możliwe jest także jednorazowe zaangażowanie nawet 35 uczniów.

Czekamy też na Państwa uwagi i refleksje po przeprowadzeniu lekcji (edu@ipn.gov.pl), które pomogą nam w doskonaleniu naszych publikacji i opracowań.

Całość warsztatu do pobrania i samodzielnego wydruku poniżej.

 

PRZEWODNIK DLA PROWADZĄCEGO WARSZTAT
WZÓR KWESTIONARIUSZA OSOBOWEGO
SKRZYNKI Z OBIEKTAMI
MATERIAŁY POMOCNICZE
LISTA OSÓB POSZUKIWANYCH
BIOGRAMY
 
 
Osoby zainteresowane otrzymaniem (opcjonalnej) ściągi dla prowadzącego warsztat, prosimy o wysłanie maila na adres lukasz.pogoda@ipn.gov.pl

 

 

 

Liczba wejść: 16877, od Data publikacji 13.04.2018