Nawigacja

Obława Augustowska

Prezes IPN zaprasza harcerzy na obchody rocznicy Obławy Augustowskiej

Dr Łukasz Kamiński, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, wystosował list otwarty do harcerek i harcerzy, w którym przypomniał o wydarzeniach związanych z Obławą Augustowską i zaprosił do Gib na uroczyste obchody 70-tej rocznicy tego tragicznego wydarzenia:

Przegląd filmowy „Obława Augustowska. Lipiec 1945”

W lipcu 2015 r., w związku z 70. rocznicą Obławy Augustowskiej Instytut Pamięci Narodowej organizuje przegląd filmowy poświęcony tej okrutnej zbrodni. W jego ramach zaprezentowane zostaną dwa filmy. Pierwszy z nich, zrealizowany przez Jacka Petryckiego w 1988 r. to film z tzw. podziemia, okresu kiedy o zbrodni nie wolno było jeszcze głośno mówić. Wyprodukowany 27 lat później film autorstwa Beaty Hyży-Czołpińskiej dotyczy genezy zbrodni oraz toczącego się śledztwa w jej sprawie.

Szanowni Państwo,

Od kilku lat w dniach szczególnych rocznic historycznych Biuro Edukacji Publicznej IPN organizuje przeglądy filmów dokumentalnych. Od 2010 r. w kilkudziesięciu miastach w Polsce odbywa się przegląd Echa Katynia. W lipcu 2013 r., w 70. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej, widzowie mieli okazję zobaczyć filmy w ramach przeglądu Echa Wołynia. Tegoroczne lato przyniesie kolejną, bolesną rocznicę. W lipcu 1945 r. Sowieci i polscy komuniści dokonali największej po II wojnie światowej zbrodni na Polakach – nazywanej dzisiaj Obławą Augustowską. Z domów, zagród i pól uprowadzono setki osób. Około sześciuset z nich nigdy nie wróciło do swoich rodzin. Zostali zamordowani, a miejsca ukrycia ich ciał dotąd nie znamy.

Historia Obławy Augustowskiej wciąż nie przebiła się do powszechnej świadomości. Jej ofiarom winniśmy pamięć. Mam nadzieję, że tegoroczny przegląd filmowy „Obława Augustowska. Lipiec 1945” będzie kolejnym krokiem do przywrócenia pamięci o tym wydarzeniu.  

dr Andrzej Zawistowski
Dyrektor Biura Edukacji Publicznej
Instytutu Pamięci Narodowej

  • A może tego nie wolno mówić… – reż. Jacek Petrycki, Polska/Wlk. Brytania 1988 r. To nakręcony w drugim obiegu w latach 80. film opowiadający o mieszkańcach Suwalszczyzny zamordowanych przez komunistów w 1945 r. w czasie tzw. Obławy Augustowskiej. Początkowo pokazywany był legalnie w Wielkiej Brytanii. W Polsce krążył w obiegu podziemnym.
 

 

PROGRAM PRZEGLĄDU FILMOWEGO

 

Kontekst historyczny zbrodni.

Informacje o konkursie:

Liczba wejść: 43728, od Data publikacji 23.04.2015
do góry