Kalendarium historyczne

Polskie Państwo Podziemne

27 i 28 marca 1945 roku NKWD zdradziecko aresztowało 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, którzy przybyli do Pruszkowa na zaproszenie Sowietów. Był to finał wielkiej prowokacji, której celem było aresztowanie kierownictwa polskiego podziemia. Tym sposobem Sowieci konsekwentnie i bez żadnych skrupułów niszczyli Polskie Państwo Podziemne. Więcej informacji

 

  Kazimierz Bagiński Adam Bień Józef Chaciński Eugeniusz Czarnowski
Jan Stanisław Jankowski Stanisław Jasiukowicz Kazimierz Kobylański Stanisław Michałowski
Stanisław Mierzwa Gen. bryg. Leopold Okulicki Antoni Pajdak Kazimierz Pużak
Józef Stemler Zbigniew Stypułkowski Franciszek Urbański Aleksander Zwierzyński

 

Świat nie zna jeszcze ogromu ofiar poniesionych przez Polskę w tej walce. Doszczętnie zniszczenie stolicy, 5 milionów pomordowanych w obozach, kilka milionów „żywych trupów”, zrujnowanych psychicznie i fizycznie, miliony wywiezionych w głąb Rosji i rozproszonych po świecie, bezprzykładne spustoszenie gospodarcze – oto wkład Polski do tej wojny, przewyższający to, co złożyły na ołtarzu wspólnej sprawy wszystkie inne narody demokratyczne.

Polska ma zatem niezaprzeczalne prawo do szacunku i pomocy całej ludzkości cywilizowanej, stała się bowiem symbolem wierności sojuszom, bezkompromisowości i walczącej demokracji.

Testament Polski Walczącej, 1 lipca 1945 r.

 

Relacja z uroczystości złożenia wieńców pod tablicami ku czci szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, uprowadzonych w 1945 roku przez władze ZSRS – Pruszków, 27 marca 2015.

 
 
Więcej materiałów:

 
27 września 2014 roku obchodziliśmy 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Zachęcaliśmy do podejmowania różnych działań z tej okazji. Poniżej można zapoznać się z materiałami, które z tej okazji opublikowaliśmy.
 
Szanowni Państwo,
Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70. rocznicę również w tym roku, obchodzimy, ale  stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.
 
Zachęcaliśmy do włączenia się w obchody 75. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.

        - wypowiedziami historyków

        - artykułami

        - dodatkami prasowymi

        - bibliografią.

Liczba wejść: 194099, od Data publikacji 27.03.2015