Kalendarium historyczne

Aresztowanie szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

27 i 28 marca 1945 roku NKWD zdradziecko aresztowało 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, którzy przybyli do Pruszkowa na zaproszenie Sowietów. Był to finał wielkiej prowokacji, której celem było aresztowanie kierownictwa polskiego podziemia. Tym sposobem Sowieci konsekwentnie i bez żadnych skrupułów niszczyli Polskie Państwo Podziemne. Więcej informacji

 

  Kazimierz Bagiński Adam Bień Józef Chaciński Eugeniusz Czarnowski
Jan Stanisław Jankowski Stanisław Jasiukowicz Kazimierz Kobylański Stanisław Michałowski
Stanisław Mierzwa Gen. bryg. Leopold Okulicki Antoni Pajdak Kazimierz Pużak
Józef Stemler Zbigniew Stypułkowski Franciszek Urbański Aleksander Zwierzyński

 

Świat nie zna jeszcze ogromu ofiar poniesionych przez Polskę w tej walce. Doszczętnie zniszczenie stolicy, 5 milionów pomordowanych w obozach, kilka milionów „żywych trupów”, zrujnowanych psychicznie i fizycznie, miliony wywiezionych w głąb Rosji i rozproszonych po świecie, bezprzykładne spustoszenie gospodarcze – oto wkład Polski do tej wojny, przewyższający to, co złożyły na ołtarzu wspólnej sprawy wszystkie inne narody demokratyczne.

Polska ma zatem niezaprzeczalne prawo do szacunku i pomocy całej ludzkości cywilizowanej, stała się bowiem symbolem wierności sojuszom, bezkompromisowości i walczącej demokracji.

Testament Polski Walczącej, 1 lipca 1945 r.

 

Relacja z uroczystości złożenia wieńców pod tablicami ku czci szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, uprowadzonych w 1945 roku przez władze ZSRS – Pruszków, 27 marca 2015.

 
 
Więcej materiałów:

Liczba wejść: 195000, od Data publikacji 27.03.2015