Kalendarium historyczne

Konkurs historyczny „Za dużo widziałem w czasie wojny…” – Jan Karski (1914-2000)

W związku z uchwałą Sejmu z 6 grudnia 2013. ustanawiającą rok 2014 Rokiem Jana Karskiego Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Muzeum Miasta Łodzi organizują konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem konkursu jest upowszechnienie wiedzy o postaci Jana Karskiego, przede wszystkim w kontekście wydarzeń II wojny światowej.

  • Jan Karski (fot. ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi)
    Jan Karski (fot. ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi)

Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym trzyosobowe drużyny przygotowują elektroniczny projekt gazetki szkolnej poświęconej J. Karskiemu. Zadanie to ma na celu nie tylko zmotywować uczniów do zainteresowania biografią kuriera, ale również kształcić umiejętność pracy z publikacjami naukowymi, tekstami źródłowymi oraz pisania krótkich form dziennikarskich.

W drugim etapie spotkają się drużyny, których pracę oceniono jako najlepsze (18 drużyn). Ta część konkursu odbędzie się w siedzibie Muzeum Miasta Łodzi. Drużyny będą rywalizować w turnieju złożonym z trzech  rund odpowiadając na pytania oraz wykonując zadania oparte na pracy z mapą, ikonografią, tekstem źródłowym. Na tym etapie sprawdzana będzie nie tylko znajomość życiorysu i dokonań Karskiego, ale również wiedza z historii II wojny światowej – przede wszystkim dzieje Polskiego Państwa Podziemnego, Rządu RP na uchodźstwie,  Zagłada Żydów, dyplomacja międzynarodowa, historia działań wojennych. Zwycięzcą zostanie drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów w turnieju. Organizatorzy przewidują również wycieczkę po Łodzi dla uczestników drugiego etapu.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.ipn.gov.pl

Terminy:

ogłoszenie konkursu – do 15 września 2014 r.

zgłaszanie uczestników – do 30 września 2014 r.

nadsyłania prac – do 24 października 2014 r.

ogłoszenie wyników pierwszego etapu – 7 listopada 2014 r.

finał konkursu – 27 listopada 2014 r., godz. 11.00

Pliki do pobrania

Liczba wejść: 45180, od Data publikacji 08.08.2014