Nawigacja

„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

9. edycja konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, na prace konkursowe czekamy do 30 kwietnia 2018 r.

Zapraszamy do udziału w 9. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, którego celem jest upamiętnienie ofiar rozstrzelanych wiosną 1940 r. z rozkazu najwyższych władz ZSRR.

Konkurs adresowany jest do uczniów siódmych klas szkoły podstawowej, klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nagrodą w konkursie jest zagraniczny wyjazd edukacyjny.

Zadaniem uczestników jest stworzenie strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Zadanie to wymaga od uczestników opracowania koncepcji plastycznej pracy, ale również dużego zaangażowania w poszukiwanie informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Osoby biorące udział w dotychczasowych edycjach zbierając informacje sięgały zarówno do książek jak i spotykały się z rodzinami ofiar. Dzięki temu udawało im się zdobyć nieznane do tej pory pamiątki, zdjęcia i informacje od ich najbliższych.

Projekt pracy może zawierać m.in. biogram, opis, wiersz, tekst piosenki, zdjęcia, rysunki. Technika wykonania pracy jest dowolna. Każda praca musi zawierać poprawnie wypełnioną metrykę pracy konkursowej. Nowością w tegorocznej edycji jest przesyłanie prac wyłącznie w wersji elektronicznej, za pomocą formularza, który zamieszczamy poniżej. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem, który wyjaśnia szczegóły udziału w konkursie i zawiera harmonogram działań.

FORMULARZ

Imię i nazwisko bohatera pracy konkursowej powinno znajdować się na tzw. „Liście Katyńskiej” lub „Ukraińskiej Liście Katyńskiej”, zamieszczonej pod adresem internetowym http://nekropolie.federacja-katyn.org.pl/biogramy.php?lang=pl  lub w księgach cmentarnych dostępnych na stronie http://ksiegicmentarne.muzeumkatynskie.pl/. Praca nie może dotyczyć osoby upamiętnionej w poprzednich edycjach konkursu. Lista upamiętnionych bohaterów znajduje się w załączniku na dole strony.

Nagrodą I stopnia w konkursie jest zagraniczny wyjazd edukacyjny w miejsca pamięci związane z historia Polski i Polaków. W poprzednich edycjach trasy wyjazdów wiodły w miejsca związane z martyrologią Polaków na Kresach. Wspólnie odwiedzaliśmy Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. W ubiegłym roku Laureaci wraz z opiekunami wyjechali do Rumunii, by zobaczyć miejsca związane z historią Polski i Polaków w czasach II wojny światowej w tym kraju.   

Od 2016 r. w konkursie przyznawane są także nagrody II stopnia. Laureaci II stopnia wraz z opiekunami prac zostaną zaproszeni do Muzeum Katyńskiego, gdzie odbędzie się uroczystość wręczenia nagród (publikacje i gry) połączona ze zwiedzaniem muzeum.

Kwestie regulujące warunki otrzymania nagrody zostały szczegółowo ujęte w regulaminie, dostępnym na stronie.

Partnerem w Konkursie jest Muzeum Katyńskie, zaś współfundatorem nagrody Fundacja PKO Banku Polskiego.

Osoba do kontaktu: Marcin Gawryszczak marcin.gawryszczak@ipn.gov.pl

Liczba wejść: 17244, od Data publikacji 05.01.2018
do góry