Nawigacja

„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

10. edycja konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy… Katyń – 79 lat po zbrodni”, na prace konkursowe czekamy do 31 maja 2019 r.

Zapraszamy do udziału w 10. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, którego celem jest upamiętnienie ofiar rozstrzelanych wiosną 1940 r. z rozkazu najwyższych władz ZSRR.

Konkurs adresowany jest do siódmych i ósmych klas szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nagrodą w tegorocznej edycji konkursu jest zagraniczny wyjazd edukacyjny na Białoruś.

Zadaniem uczestników jest stworzenie strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Zadanie to wymaga od uczestników opracowania koncepcji plastycznej pracy, ale również dużego zaangażowania w poszukiwanie informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Osoby biorące udział w dotychczasowych dziewięciu edycjach zbierając informacje sięgały zarówno do książek jak i spotykały się z rodzinami ofiar. Dzięki temu uczestnikom udawało się zdobyć nieznane do tej pory pamiątki, zdjęcia i informacje. Taka forma poszerzania wiedzy była dotychczas szczególnie doceniana przez jury konkursowe.

Projekt pracy może zawierać m.in. biogram, opis, wiersz, tekst piosenki, zdjęcia, rysunki. Technika wykonania pracy jest dowolna. Pracę wraz z metryczką należy do nas przesłać do 31 maja br. Szczegóły znajdują się w regulaminie konkursu.

FORMULARZ

Imię i nazwisko bohatera pracy konkursowej powinno znajdować się na tzw. „Liście Katyńskiej” lub „Ukraińskiej Liście Katyńskiej”, zamieszczonej pod adresem internetowym http://nekropolie.federacja-katyn.org.pl/biogramy.php?lang=pl  lub w księgach cmentarnych dostępnych na stronie http://ksiegicmentarne.muzeumkatynskie.pl/. Praca nie może dotyczyć osoby upamiętnionej w poprzednich edycjach konkursu. Lista upamiętnionych bohaterów znajduje się w załączniku na dole strony.

Nagrodą I stopnia w konkursie jest zagraniczny wyjazd edukacyjny w miejsca pamięci związane z historią Polski i Polaków. W poprzednich edycjach trasy wyjazdów wiodły przede wszystkim w miejsca związane z historią Polaków na Kresach. Wspólnie odwiedzaliśmy m.in. Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. W ubiegłym roku Laureaci wraz z opiekunami wyjechali na Litwę i Łotwę, by zobaczyć miejsca związane z historią Polski i Polaków w tych krajach.  

Oprócz nagrody głównej, w konkursie przyznawane są także nagrody II stopnia. Laureaci II stopnia wraz z opiekunami prac zostaną zaproszeni do Muzeum Katyńskiego, gdzie odbędzie się uroczystość wręczenia nagród rzeczowych (publikacje i gry) połączona ze zwiedzaniem muzeum.

Kwestie regulujące warunki otrzymania nagrody zostały szczegółowo ujęte w regulaminie, dostępnym na stronie.

Partnerem w Konkursie jest Muzeum Katyńskie.

Osoba do kontaktu: Marcin Gawryszczak marcin.gawryszczak@ipn.gov.pl

Liczba wejść: 8493, od Data publikacji 11.04.2019
do góry