Kalendarium historyczne

ZnajZnak - Monte Cassino

ZnajZnak – Monte Cassino

Wydrukuj, zagraj, pamiętaj – "ZnajZnak – Monte Cassino" w wersji print & play

Uwaga! Jeśli szukasz informacji nt. drugiego wydania gry z 2019 r., przejdź tutaj.

ZnajZnak – Monte Cassino jest karcianą grą edukacyjną przeznaczoną dla dwóch graczy, w której wiedza na temat jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej przychodzi samoistnie podczas zabawy. W trakcie rozgrywki w ZnajZnak – Monte Cassino gracze uczą się rozpoznawać m.in. wybranych żołnierzy, oznaki jednostek biorących udział w bitwie, uzbrojenie oraz najważniejsze daty. Występujące na kartach 133 symbole zostały dobrane w taki sposób, by ukazać tę decydującą bitwę w szerokiej, międzynarodowej perspektywie, która podkreśli bohaterski wysiłek nie tylko Polaków, ale i wszystkich aliantów.

Na każdej karcie do gry znajduje się 12 różnych symboli związanych z bitwą o Monte Cassino. Każdą parę kart łączy wspólny symbol. Gracz ma za zadanie jak najszybciej znaleźć ten symbol na dwóch leżących na stole kartach i podać jego nazwę. Jeżeli jej nie zna, odwraca kartę i odczytuje nazwę i opis symbolu, po czym wykłada na stół nową kartę i gra toczy się dalej. Jeżeli gracz pamiętał prawidłową nazwę, swoją kartę oddaje przeciwnikowi. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kart.

Po raz pierwszy gra ukazała drukiem w 2014 r. z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Miała wtedy formę 13 zestawów po 10 kart w osobnych pudełkach. Uzupełnieniem gry były broszury edukacyjne, wydane w języku polskim, angielskim oraz włoskim, które można pobrać, korzystając z łączy na dole tego artykułu.

W 2019 r. ukaże się nowe wydanie gry zawierające w jednym pudełku 132 karty do gry oraz książeczkę z rozszerzoną broszurą historyczną. Nowe wydanie zachowa międzynarodowy charakter – wszystkie elementy gry będą w językach polskim i angielskim, aby mogła ona dotrzeć do odbiorców poza Polską.

Poniżej można pobrać grę w wersji print & play do samodzielnego wykonania.

Gra do samodzielnego wykonania:

Print & Play version:

 

BIBLIOGRAFIA

  • PRZYKŁADOWE SYMBOLE

  • PRZYKŁADOWE KARTY, WYDANIE I Z 2014 R.

Liczba wejść: 102424, od Data publikacji 13.05.2019