Nawigacja

Materiały edukacyjne

Skoroszyt edukacyjny „Na szlakach historii w Małopolsce. Galeria wielkich Polaków" - do pobrania w formacie pdf

Skoroszyt edukacyjny „Na szlakach historii w Małopolsce. Galeria wielkich Polaków" poświęcony jest postaciom upamiętnionym w „Galerii Wielkich Polaków XX wieku” w krakowskim Parku im. dr. Henryka Jordana. Adresujemy go przede wszystkim do nauczycieli oraz uczniów szkół małopolskich – podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych.

W dziale I „Sylwetki" prezentujemy materiały dotyczące życia i dokonań ludzi, których popiersia znajdują się w parku, a związane są z historią Polski XX wieku. Każda z postaci opracowana została według tej samej zasady: przystępny zarys ogólny sylwetki; wybrane zagadnienia z nią związane, uzupełnione materiałami źródłowymi oraz ilustrowane fotografiami; słowniczek terminów oraz krótki zestaw pytań do materiałów źródłowych. Taka formuła pozwala wprowadzić dodatkowe informacje, poszerzające wiedzę ucznia na temat najważniejszych wydarzeń oraz przełomowych momentów w historii naszego kraju na przestrzeni XX wieku.

Dział II „Scenariusze lekcji i gry zadaniowe" zawiera materiały, które przydatne będą zapewne podczas lekcji plenerowych – są one opatrzone odrębnym wprowadzeniem. Ponieważ „Galeria Wielkich Polaków XX wieku” powiększa się o nowe monumenty, publikacja będzie uzupełniana o kolejne postacie.

Skoroszyt „Galeria wielkich Polaków" jest pierwszym z serii „Na szlakach historii w Małopolsce", przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie – kolejne poświęcone będą miejscom pamięci narodowej oraz trasom edukacyjnym w Krakowie i Małopolsce.

 

Liczba wejść: 37010, od Data publikacji 02.01.2015
do góry