Nawigacja

Kamienie Pamięci

Bohaterowie Sierpnia’ 80 w Centrum Edukacyjnym IPN

20 maja 2011 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” odbył się finał II edycji projektu „Kamienie Pamięci”, tym razem pod hasłem „Znajdź bohatera Sierpnia ’80”. W projekcie wzięło udział 36 szkół. Przedstawiciele 24 z nich w piątek przyjechali do Warszawy, by zaprezentować swoje działania poświęcone ludziom biorącym udział w solidarnościowym zrywie lat 1980–81. Dzień ten pozwolił uczniom i nauczycielom na obejrzenie wyników projektów, na wymianę doświadczeń i żywą lekcję historii dzięki spotkaniom z jej świadkami, wśród których była Zofia Romaszewska. Bardzo ciepło został też przyjęty list od Henryka Wujca, który nie mógł przybyć osobiście, jednak przekazał słowa uznania dla naszego przedsięwzięcia.

Szkoły uczestniczące w projekcie „Kamienie Pamięci – znajdź bohatera Sieprnia ’80”

l.p.

Nazwa szkoły

Bohater/Bohaterowie projektu

 1.

Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Aleksandrowie Kujawskim

Ryszard Modrzejewski

 2.

Gimnazjum nr 1 im. H. Kołłątaja w Błoniu

Gabriel Janowski
Dariusz Sitarski

 3.

Liceum Ogólnokształcące im. F. Nowowiejskiego w Braniewie

Irena Telesz-Burczyk
Helena Wajdlejt

 4.

Zespół Szkół nr 2 w Bukownie

Adam Giera

 5.

Gimnazjum nr 5 im. Bohaterów Września 1939 roku w Bydgoszczy

Henryk Tokarz
Jan Perejczuk

 6.

Zespół Szkół nr 21 w Bydgoszczy

mieszkańcy Bydgoszczy

 7.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmie

Jerzy Marian Masłowski

 8.

I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarneckiego w Chełmie

Eugeniusz Wilkowski

 9.

Gimnazjum nr 10 im. Jana Kochanowskiego w Chorzowie

Anna Knysok

 10.

Zespół Szkół im. W. Biegańskiego w Częstochowie

Anna Walentynowicz

 11.

Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Działdowie

Zenon Wojnarowski
Antoni Furtak

 12.

I Liceum Ogólnokształcące w Giżycku

Bożena Maria Mroziewicz

 13.

Zespół Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze

Zenon Jachimowicz

 14.

Szkoła Podstawowa nr 15 w Kaliszu

Bogusław Śliwa

 15.

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie

Antoni Adam Czop
Bogdan Kaczorkiewicz

 16.

Zespół Szkół nr 8 w Lublinie

Wiesława Karynowska
Alfred Bandos
Henryk Świątkowski
Kazimierz Starz
Tadeusz Zima
Marian Gałkowski

 17.

Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży

Teresa Aniela Steckiewicz

 18.

Zespół Szkół nr 2 Gimnazjum nr 4 w Mielcu

Danuta Maziarska

 19.

Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Konsulacie Generalnym RP Monachium

Bogdan Żurek

 20.

Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej- Curie w Nowej Sarzynie

Wincenty Pażyra

 21.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Nowym Sączu

Henryk Najduch
Józef Jarecki

 22.

Gimnazjum Nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego  w Olsztynie

Andrzej Gierczak

23.

Gimnazjum im. Kaspra Karlińskiego w Olsztynie k. Częstochowy

Ryszard Klimek

 24.

Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych w Ostrowie Wielkopolskim

Jerzy Sówka

 25.

Liceum Ogólnokształcące nr III im. Juliusza Słowackiego w Otwocku

Maciej Pietrzyk

 26.

Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Piotrkowie Trybunalskim

Janusz Nowicki

 27.

Gimnazjum nr 4 w Piotrkowie Trybunalskim

Zbigniew Mroziński
Edward Pastuszko

 28.

Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 23 im. Armii Krajowej w Płocku

Krzysztof Zywer

 29.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Puszczykowie

Bogdan Klepas

 30.

Gimnazjum nr 1 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Rabie Wyżnej

Antoni Antolak
Stanisław Kaleciak

 31.

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Szprotawie

Krzysztof Burzyński

 32.

Zespół Szkół nr 7 – Gimnazjum nr 10 w Toruniu

Eugeniusz Nierebiński

 33.

III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Wałbrzychu

Zbigniew Senkowski

 34.

CXXV Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza w Warszawie

Alicja Szot

 35.

Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Franciszek Romaszko

 36.

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. dr. Romana Abrahama we Wrześni

Mirosława Dzieciuchowicz 

  • Prace nad przygotowaniem stoisk
    Prace nad przygotowaniem stoisk
  • Każda z grup otrzymała pamiątkową statuetkę
    Każda z grup otrzymała pamiątkową statuetkę
  • Uczniowie przywozili pamiątki
    Uczniowie przywozili pamiątki
  • Oryginalne dokumenty i wydawnictwa drugoogbiegowe
    Oryginalne dokumenty i wydawnictwa drugoogbiegowe
  • Pomysły na uatrakcyjnienie stoisk były różne
    Pomysły na uatrakcyjnienie stoisk były różne
  • Niektórym grupom towarzyszyli świadkowie historii
    Niektórym grupom towarzyszyli świadkowie historii
  • Prezentacje młodzieży obejrzała pani Zofia Romaszewska, nasz gość honorowy
    Prezentacje młodzieży obejrzała pani Zofia Romaszewska, nasz gość honorowy
  • Henryk Wujec w liście podkreślił wagę takich przedsięwzięć
    Henryk Wujec w liście podkreślił wagę takich przedsięwzięć
  • Na finał przybyli także przedstawiciele szkoły polskiej w Monachium
    Na finał przybyli także przedstawiciele szkoły polskiej w Monachium
Liczba wejść: 43399, od Data publikacji 26.05.2011
do góry