Nawigacja

IV edycja projektu: rok szkolny 2013/2014

Relacja z przeprowadzonych w ramach projektu „O tym nie można zapomniec…” zajęć warsztatowych dla uczniów i nauczycieli ze szkół w województwie mazowieckim

Od 20 do 28 stycznia 2014 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. J. Kurtyki Przystanek historia w godzinach 10.30 – 16.30 odbywały się warsztaty dla uczniów i nauczycieli biorących udział w  projekcie O tym nie można zapomnieć...

Do spotkań ze świadkiem historii zostało przygotowanych 238 uczniów i 27 nauczycieli, którzy pracowali w trzynastu grupach warsztatowych przez 7 kolejnych dni z wyjątkiem soboty i niedzieli.

Część dotyczącą budowania relacji ze świadkiem historii, stosowania podstawowych technik aktywnego słuchania podczas rozmmowy oraz układania i zadawania pytań prowadziła Anna Klimowicz, edukatorka z CE Przystanek historia wspierana podczas spotkań z najliczniejszymi grupami przez Annę Obrębską, edukatorkę z warszawskiego Oddziału IPN.

W zawiłości profesjonalnej obsługi kamery oraz tajniki rozmaitych technicznych aspektów sporządzania filmowej dokumentacji wprowadzili młodzież pracownicy sekcji notacji BEP Centrala. Na zmianę pracowali z uczniami: kierownik sekcji Rafał Pękała oraz pracownicy: Mirosław Jabłoński, Konrad Starczewski i Piotr Wiejak.

Młodzi pytani o ich motywację do wzięcia udziału w projekcie odpowiadali szczerze: interesuje ich historia, zwłaszcza okres II wojny światowej, projekt wydał się im ciekawy ze względu na temat i to, że proponuje się im wspólne spotkania (- Coś się dzieje – jak się wyrażali.), chcą dowiedzieć się więcej i bardziej szczegółowo o tym, jak ludzie radzili sobie w tamtych tragicznych chwilach, jak żyli i przeżywali oraz jak udało im się uratować życie. Część młodych uważa, że dobra znajomość przeszłości własnego kraju to wręcz obowiązek, niektórym zaś po prostu zależy na lepszej ocenie z historii, a kilku gimnazjalistom również na uzyskaniu dodatkowych punktów na świadectwie.

Większość została zachęcona do udziału w projekie przez swoich nauczycieli, znalazł się również młody człowiek, którego do udziału w projekcie namówiła mama.
 
Młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w proponowanych jej przez prowadzących aktywnościach, a jej wypowiedzi nasuwają przypuszczenie, że spotkanie z seniorkami - osobami, które opowiedzą, co się z nimi działo w czasie II wojny światowej, będzie dla nastolatków ważnym przeżyciem.

Warto podkreślić, że w tym projekcie biorą udział jedynie ci uczniowie, którzy faktycznie sami o tym decydują.

 

                Anna Klimowicz, CE IPN im. J.Kurtyki Przystanek historia

 

 • Wszyscy pilnie słuchają
  Wszyscy pilnie słuchają
 • Chwila zastanowienia
  Chwila zastanowienia
 • Co by tu napisać?
  Co by tu napisać?
 • Pan Mirek Jabłoński doskonale łapie kontakt z młodzieżą i świetnie wyjaśnia
  Pan Mirek Jabłoński doskonale łapie kontakt z młodzieżą i świetnie wyjaśnia
 • Pani Ania Klimowicz w czasie zajęć
  Pani Ania Klimowicz w czasie zajęć
 • Zaczynamy zajęcia warsztatowe - uczniowie z Gimnazjum nr 4 w Legionowie
  Zaczynamy zajęcia warsztatowe - uczniowie z Gimnazjum nr 4 w Legionowie
 • Poznajemy tajniki pracy z kamerą
  Poznajemy tajniki pracy z kamerą
 • Dobra notacja wymaga wiedzy
  Dobra notacja wymaga wiedzy
 • Grupa pilnie słucha
  Grupa pilnie słucha
 • Kiedy uczniowie pracują nauczyciele mogą porozmawiać
  Kiedy uczniowie pracują nauczyciele mogą porozmawiać
 • Pan Marcin Kościesza, nauczyciel historii Gimnazjum nr 4 w Legionowie
  Pan Marcin Kościesza, nauczyciel historii Gimnazjum nr 4 w Legionowie
 • Przeszkolonych zostało 250 uczniów
  Przeszkolonych zostało 250 uczniów
Liczba wejść: 38370, od Data publikacji 07.02.2014
do góry