Nawigacja

"O tym nie można zapomnieć… – spotkania z osobami, które przeszły piekło obozów i deportacji podczas II wojny światowej". VII edycja projektu. Rok szkolny 2016/2017

II seminarium w ramach projektu "O tym nie można zapomnieć.." - Warszawa, 20-21 października 2016

W dniach 20 i 21 października 2016 r. w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki blisko 200-osobowa grupa uczniów i nauczycieli z warszawskich i podwarszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczestniczyła w kolejnych zajęciach seminaryjnych w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pod patronatem Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy "O tym nie można zapomnieć…"

Młodzież i nauczyciele wysłuchali wykładów pracowników IPN: dr. Pawła Kosińskiego i Anny Klimowicz o totalitaryzmach XX wieku oraz prezentacji Joanny Gierczyńskiej i Marzeny Pisarskiej-Kalisty, które przybliżyły zebranym dramatyczne losy Polaków podczas okupacji na przykładzie losów więźniów Pawiaka i mieszkańców Tykocina. Zgromadzeni obejrzeli też dwa krótkometrażowe filmy dokumentalne: "Historia Ireny Sendlerowej" i "Losy zesłańców Sybiru". Wiedza, jaką młodzież zdobywa podczas seminariów, jest niezbędna do późniejszego zrealizowania wywiadów ze świadkami historii. Podczas seminarium uczniowie mieli też okazję do nawiązania kontaktu z b. więźniami Pawiaka i b. więźniarkami obozu w Ravensbrȕck, którzy skorzystali z zaproszenia do udziału w spotkaniu.

 

Liczba wejść: 11504, od Data publikacji 14.11.2016
do góry