Nawigacja

"Opowiem ci o wolnej Polsce. Spotkania młodzieży ze świadkami historii"

10. edycja projektu edukacyjnego „Opowiem ci o wolnej Polsce” - 5-6 czerwca 2017

11 zespołów uczniów z całej Polski bierze udział w dwudniowym finale projektu edukacyjnego „Opowiem ci o wolnej Polsce”, którego celem jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń z najnowszej historii naszego kraju.

Przez 10 lat trwania programu wzięło w nim udział 8,5 tys. uczniów, którzy przygotowali 590 projektów opartych na relacjach świadków historii z lat 1939–1989.

„Opowiem ci o wolnej Polsce”, czyli spotkania młodych ze świadkami historii, to program edukacyjny przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 27 nauczycieli z całej Polski. Powstało 20 projektów, a 11 grup uczniowskich weźmie udział w dwudniowym finale. Pierwszego dnia odbywają się warsztaty podsumowujące i wizyty studyjne w warszawskich instytucjach kultury. We wtorek uczestnicy wezmą udział w gali finałowej w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wśród uczniowskich projektów znalazły się wywiady ze świadkami historii, którzy zmagali się z opresjami dwóch systemów totalitarnych od początku wojny do końca PRL. Uczniowie odnaleźli osoby, które były zaangażowane w działania konspiracyjne AK, walczyły pod Tobrukiem i Monte Cassino, były syberyjskimi zesłańcami, uciekinierami z Wołynia, spędziły wojnę w obozie koncentracyjnym Auschwitz, w okresie PRL działały w opozycji demokratycznej w strukturach KOR i Solidarności.

Bohaterowie prezentowanych przez młodzież relacji to postacie nietuzinkowe. Jak Franciszek Kopeć, który jako szesnastolatek trafił do obozu Auschwitz Birkenau, skąd został przeniesiony do innych obozów koncentracyjnych, a następnie przeżył marsz śmierci. Ważnym świadkiem jest też Joanna Wałczuk-Piech, która jako dwunastoletnia dziewczynka uciekła przed rzezią na Wołyniu dzięki pomocy znajomej Ukrainki. Warto również posłuchać historii Stanisława Alota, znanego nauczyciela i działacza Solidarności, który był internowany podczas stanu wojennego w 1981 roku.

Zadaniem uczniów jest przeprowadzenie wywiadów z osobami, które w latach 1939–1989 brały udział w życiu politycznym i społecznym, sprzeciwiając się obowiązującym systemom władzy. Spotkanie ze świadkami historii jest rejestrowane w wersji audio lub wideo, a następnie opracowywane w formie pisemnej. Młodzi opowiadają o losach ludzi, których poznali, poprzez wystawy, spektakle czy audycje radiowe.

Najistotniejszym elementem pracy nad projektem są spotkania młodzieży ze świadkami historii. Dzięki nim uczniowie mają szansę dotrzeć do historii znanych i tych mniej znanych – poznać wyjątkowe postacie i znaczące wydarzenia z przeszłości, odkryć dzieje miejscowości i regionu, poczuć klimat i atmosferę dawnych lat.

6 czerwca 2017 (wtorek)
Gala w Muzeum Powstania Warszawskiego
Program
10:30–11:00 Powitanie uczestników
11:00–12:00 Projekcje filmów i dyskusja
12:00–12:15 Jubileuszowy tort z okazji dziesięciolecia programu „Opowiem ci o wolnej Polsce”
12:15–13:45 Targi projektów i animacje
13:45–14:30 Panel podsumowujący 10. edycję i rozdanie dyplomów; paneliści: Michał Komuda, Maciej Podbielkowski, dr Andrzej Zawistowski, Michał Szułdrzyński, Alicja Pacewicz, prowadzenie: Olga Tumińska

Liczba wejść: 6876, od Data publikacji 05.06.2017
do góry