Nawigacja

"Opowiem ci o wolnej Polsce. Spotkania młodzieży ze świadkami historii"

Finał III edycji programu edukacyjnego „Opowiem Ci o wolnej Polsce – spotkania młodzieży ze świadkami historii”

„Pamięć bowiem ludzka [...] zaciera się stopniami i ledwo życie jednego człowieka przetrwać może: lecz co w księgach jest zapisane, to pozostaje na zawsze i niełatwo ulega zniszczeniu [...]”. Tak ponad pół tysiąca lat temu motywował konieczność podjęcia pracy nad spisaniem dziejów Polski kronikarz – Jan Długosz. I choć od momentu napisania tych słów wiele się zmieniło w warsztacie pracy historyka – to jedno pozostało niezmienne – dążność do zachowania przekazów ponad życie bohaterów zdarzeń.

Finał III edycji programu edukacyjnego
 „Opowiem Ci o wolnej Polsce – spotkania młodzieży ze świadkami historii”

31 maja i 1 czerwca po raz trzeci gościli w Warszawie uczestnicy programu edukacyjnego „Opowiem Ci o wolnej Polsce – spotkania młodzieży ze świadkami historii”. Program ten od trzech lat organizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Powstania Warszawskiego. Od 2007 r. wzięli w nim udział uczniowie z ok. 1000 szkół (zarówno z Polski jak i spoza niej).

Celem projektu jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski, a także pokazanie, w jaki sposób na przestrzeni lat 1939–1989 kształtowało się społeczeństwo obywatelskie. Przed uczestnikami projektu stawiane jest zadanie odnalezienia świadka wydarzeń historycznych z lat 1939–1989, przeprowadzenie z nim wywiadu, a następnie jego opracowanie i upowszechnienie pozyskanych informacji. Losy świadków historii służą młodzieży do zrekonstruowania przebiegu wydarzeń sprzed lat, ukazują ich kontekst społeczny, pozwalają poczuć swoisty „klimat” przeszłości. Metoda wywiadu ze świadkiem historii jest doskonałym narzędziem edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej. W efekcie realizacji projektu udało się zebrać wiele interesujących materiałów, dokumentów i zdjęć. Wybór najciekawszych z nich został opublikowany w wydawnictwie albumowym „Migawki z przeszłości. Opowieści świadków historii”.

31 maja w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia (Marszałkowska 21/25) uczniowie i nauczyciele z kilkudziesięciu szkół z Polski oraz z Białorusi, Czech, Szwecji, Niemiec, Rosji i Ukrainy zaprezentowali wyniki swojej rocznej pracy nad projektem. Opowiedziel również ekspertom i zaproszonym gościom o doświadczeniach związanych ze spotkaniami z trudną historią Polski lat 1939–1989.

1 czerwca w Muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie mieli okazję wymienić się doświadczeniami z innymi uczestnikami programu, porozmawiać o tym, co było ciekawe i pasjonujące oraz wysłuchać ekspertów – świadków historii.

Kontakt do organizatorów:
Kamila Sachnowska – kierownik Sekcji Edukacji Wydziału Edukacji Historycznej BEP IPN, tel. 723 459 695
Dr Andrzej Zawistowski – naczelnik Wydziału Edukacji Historycznej BEP IPN, tel. 22 431 83 91; 602 612 747.
 

Liczba wejść: 40460, od Data publikacji 31.05.2010
do góry