Nawigacja

Patroni naszych ulic

PATRONI NASZYCH ULIC w Pionkach, Warszawie, Częstochowie i Kaliszu

Kolejne publikacje w ramach projektu „Patroni naszych ulic” trafiły w ostatnich dniach do mieszkańców ul. Popiełuszki w Pionkach, Warszawie, Częstochowie i Kaliszu oraz do mieszkańców ul. Sosnkowskiego w Częstochowie.

Rozniesieniem książeczek w swoich miastach zajęli się harcerki i harcerze z:  41 Pionkowskiej Drużyny Harcerzy „Zarzewie” ZHR, 1001 Warszawskiej Drużyny Harcerek „Rzeka” im. hm. Ewy Grodeckiej ZHR, 301 Warszawskiej Drużyny Harcerzy „Knieja” im. Rotmistrza Witolda Pileckiego ZHR, 24 Częstochowskiej Drużyny Harcerskiej „Watra” im. hm. Janka Bytnara „Rudego” ZHP, V Kaliskiej Drużyny Harcerzy „Droga” ZHR, którym bardzo serdecznie dziękujemy za udział w projekcie.

Tak o swoim udziale w projekcie napisała jedna z drużyn:

Dnia 19 października  2013 r. w Pionkach 41 Pionkowska Drużyna Harcerzy Zarzewie im. Andrzeja Małkowskiego ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej rozpoczęła działania  w projekcie IPN „Patroni Naszych Ulic”.

30 harcerzy z 41 PDH , którzy  podzielili się na  5 osobowe zespoły  udali się na pionkowskie osiedle „Podgóry” by rozdać publikacje na temat  błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Publikację przygotował Instytut Pamięci Narodowej aby zachęcić mieszkańców ulicy, której  patronem  jest ks. Popiełuszko do refleksji nad  jego postacią  przy okazji lektury jego biografii. Nasze działania obejmowały odwiedzenie każdej ze 145 rodzin zamieszkałych w 4 blokach mieszkalnych położonych przy ulicy ks. Jerzego Popiełuszki. Aby uatrakcyjnić całą akcję, która była częścią zbiórki drużyny, 41 PDH przemaszerowała przez ulicę Księdza Popiełuszki przy dźwiękach rytmu werbli i kotła basowego.

W wielu mieszkaniach spotykało nas początkowe zdziwienie, później zaciekawienie, a na końcu uśmiech i podziękowania. Zapewne  ze względu pewnie na porę (sobota, około południa) w części mieszkań harcerze nikogo nie zastali. Mimo tego nie zniechęcali się i wytrwale docierali do każdego z biuletynem, a w ostateczności pozostawiali go sąsiadom lub w drzwiach mieszkania.

Po całej akcji wszyscy druhowie byli zadowoleni z jej sprawnego przeprowadzenia, za co spotkała ich pochwała drużynowego i świadomość, że spełnili ważną edukacyjną misję.

Jeżeli do mieszkańców Twojego miasta nie dotarły jeszcze nasze publikacje, możesz nam w tym pomóc. Napisz do nas: karolina.kolbuszewska@ipn.gov.pl


 

 • Harcerze z Pionek
  Harcerze z Pionek
 • Harcerze z Kalisza
  Harcerze z Kalisza
 • PROJEKT EDUKACYJNY PATRONI NASZYCH ULIC w Częstochowie
  PROJEKT EDUKACYJNY PATRONI NASZYCH ULIC w Częstochowie
 • PROJEKT EDUKACYJNY PATRONI NASZYCH ULIC w Częstochowie
  PROJEKT EDUKACYJNY PATRONI NASZYCH ULIC w Częstochowie
 • PROJEKT EDUKACYJNY PATRONI NASZYCH ULIC w Częstochowie
  PROJEKT EDUKACYJNY PATRONI NASZYCH ULIC w Częstochowie
Liczba wejść: 39682, od Data publikacji 07.11.2013
do góry