Nawigacja

Sejm Dzieci i Młodzieży

Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej - tematem XXIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Rekrutacja na XXIII Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży dobiegła końca. Tematem tegorocznej Sesji jest "Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej".

Zadanie rekrutacyjne polegało na ustaleniu, czy w przestrzeni publicznej, którą zamieszkują uczniowie znajduje się miejsce, którego nazwa nawiązuje do systemu totalitarnego. Jeśli uczniowie odnaleźli takie miejsce, musieli zaproponować działania zmierzające do zmiany nazwy i upowszechnić wiedzę o nowym patronie. Jeśli takiego miejsca nie ma, młodzież musiała wskazać miejsce warte upamiętnienia, które nie ma swego patrona, zaproponować nowego bohatera i rozpropagować wiedzę o nim w społeczności lokalnej. Projekty ukazywały sylwetki żołnierzy, działaczy, nauczycieli, lekarzy, duchownych i wielu innych postaci, które zasłużyły się dla społeczności lokalnych.

Wyłonionych zostało 230 zespołów z 16 województw, czyli 460 uczniów gimnazjów i liceów, którzy 1 czerwca zasiądą w ławach poselskich.

Komisja oceniająca projekty składała się z ekspertów z Instytutu Pamięci Narodowej, a wybór mandatów był proporcjonalny do liczby uczniów w danym województwie.

Dwa najlepsze zespoły z każdego województwa spotkały się w weekend 13-14 maja na posiedzeniu komisji problemowych. Pierwszego dnia w Centrum Szkoleniowym Ośrodka Rozwoju Edukacji w Sulejówku Posłowie i Posłanki pracowali w 3 grupach warsztatowych razem z trenerami z Biura Edukacji Narodowej IPN - Olgą Tumińską, Jarosławem Palickim i Izabelą Sienkiewicz  nad wnioskami wynikającymi z treści projektów.

W kolejnym dniu Uczestnicy spotkali się w Sejmie, gdzie wybrali przewodniczącego komisji, którym został Poseł Bartłomiej Rosiak. Marszałkami XXIII Sesji SDiM zostali Poseł Małgorzata Kuśmierczyk, Poseł Mikołaj Wolanin i Poseł Mateusz Wróblewski. 

Wraz z legislatorami sejmowymi młodzi Posłowie i Posłanki pracowali nad projektem uchwały XXIII Sesji Sejmu.

 

Liczba wejść: 3111, od Data publikacji 17.08.2017
do góry