Nawigacja

Aktualności

Pierwszy turniej oksfordzkich debat historycznych dla studentów - Warszawa, 22-23 listopada 2018

Zapraszamy do obejrzenia debaty.

22 i 23 listopada w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej odbyła się I edycja akademicka Turnieju Debat Historycznych #mojaniepodległa.  Był to pierwszy z cyklu 3 turniejów o tematyce niepodległościowej, które Instytut Pamięci Narodowej organizuje w latach 2018-2019. Do udziału w projekcie zostały zgłoszone drużyny reprezentujące 9 uczelni wyższych z całej Polski: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Szczeciński.

Studenci debatowali na następujące tematy:

  • Wkład Józefa Hallera w sprawę odzyskania przez Polskę niepodległości w czasie I wojny światowej był większy niż wkład Józefa Piłsudskiego;
  • Wojciech Korfanty zasługuje na pomnik w Warszawie;
  • Irredenta była właściwszą drogą wiodącą Polaków do niepodległości niż postawy pozytywistyczne – pracy u podstaw;
  • kształt granic II RP utrwalony w 1923 r. był przede wszystkim efektem działań polskiej dyplomacji;
  • 5 listopada 1916 roku jest ważniejszą datą w historii budowy Państwa Polskiego niż 11 listopada 1918 roku.

W finale, który odbył się w Auli Głównej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie 23 listopada najlepsze drużyny starały się rozstrzygnąć kwestię, czy Józef Piłsudski był najważniejszym twórcą odzyskanej 100 lat temu niepodległości Polski.

Kolejny cykl adresowany będzie do licealistów i odbędzie się w Krakowie w dniach 6-7 grudnia. Ostatni etap skierowany jest do młodzieży polonijnej i polskiej mieszkającej poza granicami kraju. Będzie miał miejsce w kwietniu 2019 roku w Warszawie.

Turniej realizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej i Szkołę Główną Handlową w Warszawie pod patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Liczba wejść: 5882, od Data publikacji 23.11.2018
do góry