Nawigacja

Szkolenia dla nauczycieli

Seminarium terenowe „Kwatera Ł. Panteon narodowy pod cmentarnym murem”

Trzydziestu nauczycieli, edukatorów, instruktorów harcerskich i przewodników miejskich pierwszą grudniową sobotę spędziło na poznawaniu jednych z najbardziej tajemniczych miejsc Warszawy.

 • (Fot. Karolina Kolbuszewska)
  (Fot. Karolina Kolbuszewska)
 • (Fot. Karolina Kolbuszewska)
  (Fot. Karolina Kolbuszewska)
 • (Fot. Karolina Kolbuszewska)
  (Fot. Karolina Kolbuszewska)
 • (Fot. Marek Nadolski)
  (Fot. Marek Nadolski)
 • (Fot. Marek Nadolski)
  (Fot. Marek Nadolski)

Pierwszym z nich była Kwatera Ł na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Po obszarze „Łączki” uczestnicy seminarium zostali oprowadzeni przez pracownika Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Marka Nadolskiego, uczestnika prac archeologicznych, jakie się tu toczyły w latach 2012 - 2017. W czasie tych prac wydobyto ok. 300 szkieletów ofiar terroru komunistycznego.

Pozostałe części seminarium miały miejsce na Rakowieckiej 37, na terenie dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów. Przez historię zbrodni, zacierania śladów i procesu poszukiwań zaprezentowaną na wystawie „Kwatera Ł. Panteon narodowy pod cmentarnym murem” przeprowadziła zebranych jedna z autorek wystawy Aleksandra Kaiper-Miszułowicz z Biura Edukacji Narodowej IPN.

W sali, która niegdyś była więzienną kaplicą, co nadal można poznać po jej wystroju, odbyła się debata oksfordzka nad tezą: Odnalezienie i upamiętnienie to najważniejsze formy zadośćuczynienia ofiarom komunizmu. Debatowali członkowie Studenckiego Koła Naukowego Badań nad Konkurencyjnością Szkoły Głównej Handlowej. Debatę oceniała publiczność oraz eksperci, którzy również ją podsumowali: Kamila Sachnowska (Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN), Jacek Pawłowicz (Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL) oraz prof. Tomasz Dołęgowski (Szkoła Główna Handlowa), opiekun debatujących drużyn. W tym starciu zwyciężyła drużyna opozycji. Nagranie debaty będzie niebawem dostępne na stronie internetowej www.pamiec.pl/debaty.

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie X Pawilonu dawnego Aresztu Śledczego na Rakowieckiej pod przewodnictwem dyrektora tego miejsca – Jacka Pawłowicza.

Liczba wejść: 4704, od Data publikacji 05.12.2017
do góry