Fotokronika IPN

Prezentacja albumu „Józef Dowbor-Muśnicki 1867 –1937” – Warszawa, 19 marca 2019

We wtorek 9 marca 2019 r. w warszawskim Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN zaprezentowany został najnowszy album IPN „Józef Dowbor-Muśnicki 1867–1937”.

Spotkanie z autorami publikacji dr. Wojciechem Muszyńskim i dr. Rafałem Sierchułą poprowadził dr Kazimierz Krajewski.

– Prezentowany album to kolejna praca autorów IPN poświęcona polskiemu wysiłkowi zbrojnemu na Wschodzie, który w historiografii zdominowała legenda czynu Legionów Piłsudskiego – powiedział, otwierając dyskusję, dr Kazimierz Krajewski.

– Generał Dowbór-Muśnicki  pochodził ze szlacheckiej rodziny wielodzietnej. Przez ponad 50 lat był poza Polską, służył i budował karierę w armii carskiej, a jednak dzięki matce polskość była w nim cały czas żywa i gorąca – zauważył dr Rafał Sierchuła.

Dr  Wojciech Muszyński przedstawił m.in. okoliczności tworzenia I Korpusu Polskiego w Rosji. – Generał Dowbór nie był zainteresowany przejęciem masy spadkowej po armii rosyjskiej. Według planów miał zostać utworzony korpus polski pod jego dowództwem, w którym służyłoby 70 000 żołnierzy. Niestety bardzo silnie rozwinięte polskie ugrupowania  polityczne w Rosji były podzielone w kwestii  pomysłu powstania polskiego wojska. Konserwatyści poparli ideę, natomiast lewica różnych maści uznała, że tworzenie polskiego wojska w realiach rewolucyjnych jest niepotrzebne i zdradza idee rewolucji – mówił dr Muszyński.

Cały zapis spotkania będzie dostępny na  profilu IPN TV  oraz blogpress na YouTube.

Patroni medialni:  TVP Historia, Radio Wnet,  DoRzeczy, DoRzeczy Historia, Dzieje.pl , Nowy Czas Londyn, Polska Zbrojna Historia.

 

Album przedstawiający życie i dokonania generała Józefa Dowbora-Muśnickiego (1867–1937), twórcy Legionu Polskiego w czasie I wojny światowej, a potem dowódcy Powstania Wielkopolskiego zawiera ponad 260 zdjęć. Część  z nich jest publikowana po raz pierwszy. Projekt graficzny: Elżbieta Waga-Krajewska.

Józef Dowbor-Muśnicki, twórca I Korpusu Polskiego w Rosji i Armii Wielkopolskiej, rówieśnik Piłsudskiego, wyrastał wprawdzie w podobnej atmosferze domu rodzinnego jak Marszałek, ale jakże inna była jego droga ku Niepodległej. Droga ta wiodła z Sandomierszczyzny przez Korpus Kadetów w Petersburgu, gdzie nauczył się, „jak należy z zaparciem się siebie zdecydowanie dążyć do raz powziętego celu” i elitarną Akademię Sztabu Generalnego, w której musiał udowadniać swoją wartość jako Polak, po służbę w zaborczej armii, rosyjskie awanse i ordery. Porzucił je, aby kroczyć szlakiem wytoczonym przez takich ludzi, jak Romuald Traugutt czy św. Rafał Kalinowski.

Widok powstańczej mogiły z 1863 r., gdzieś w rodzinnych stronach pod Sandomierzem – obraz obramowanego kopca, a obok niego wysmukłego krzyża zapadł w pamięć młodego chłopca. Blisko pół wieku później, w Bobrujsku, w ten sam sposób – kopcem z krzyżem – upamiętnił swych poległych żołnierzy. Taki też kształt nadał odznace I Korpusu Polskiego, wiążąc Wojsko Polskie na Wschodzie z czynami powstańców styczniowych. Między Dnieprem a Berezyną stworzył małą Polskę. (Ze słowa wstępnego dr. Jarosława Szarka, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej)

 

 • (fot. P. Życieński)
  (fot. P. Życieński)
 • (fot. P. Życieński)
  (fot. P. Życieński)
 • (fot. P. Życieński)
  (fot. P. Życieński)
 • (fot. P. Życieński)
  (fot. P. Życieński)
 • (fot. P. Życieński)
  (fot. P. Życieński)
Liczba wejść: 318, od Data publikacji 18.03.2019