Fotokronika IPN

Promocja polsko-gruzińskiego albumu Davida Kolbai „Pod skrzydłami Rzeczypospolitej. Emigracja gruzińska w Polsce 1921–1939” - Tbilisi, 10 maja 2019

10 maja 2019 roku w Bibliotece Polskiej im. Henryka Hryniewskiego w Tbilisi (Gruzja) odbyła się promocja wydanego nakładem IPN polsko-gruzińskiego albumu Davida Kolbai „Pod skrzydłami Rzeczypospolitej. Emigracja gruzińska w Polsce 1921–1939”.

Spotkanie, moderowane przez prof. Włodzimierza Suleję, dyrektora Biura Badań Historycznych IPN, otworzył Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Gruzji  – Mariusz Maszkiewicz. Koreferentem przedstawiającym publikację Kolbai był dr Paweł Libera z BBH IPN.

Album prezentuje życie Gruzinów w przedwojennej Polsce. Zarys historii Gruzinów, przyczyny, drogi ich przybycia do Polski i życie w Polsce opisuje wprowadzenie pióra autora tomu. Fotografie z kolei, wraz z obszernymi opisami, powiedzą bardzo wiele o przebiegu ich kariery i życia w Polsce.

Spotkanie z książką IPN w Bibliotece Polskiej w Gruzji, którego główną przesłanką było rozwijanie współpracy międzynarodowej i promocji dorobku naukowego i wydawniczego Instytutu za granicą, zwieńczyło dwudniową polsko-gruzińską konferencję naukową, poświęconą represjom komunistycznym przeciwko Gruzinom i Polakom w latach 1918–1991, zorganizowaną w dniach 7–8 maja 2019 roku na Uniwersytecie im. Illi Czawczewadze przez Biuro Badań Historycznych IPN we współpracy z Uniwersytetem im. Illi Czawczewadze, Ambasadą RP w Gruzji, Soviet Past Resaerch Laboratory (SovLab) oraz Instytutem Polskim w Tbilisi.

Album dostępny w księgarniach IPN.

Więcej informacji o książce:

Fotografie z promocji książki Filip Musiał IPN:

Liczba wejść: 300, od Data publikacji 13.05.2019