IPN NOTACJE / IPN TV

IPN NOTACJE

Sekcja Notacji i Opracowań Multimedialnych BEP IPN funkcjonuje od 2007 r. Do jej najważniejszych zadań należy: nagrywanie relacji świadków historii, tworzenie Archiwum Historii Mówionej oraz wykorzystywanie jego zasobu do działań edukacyjnych. Od 2007 r. zrealizowanych zostało kilkaset nagrań ze świadkami wydarzeń z całej najnowszej historii Polski. Notacje rejestrowane są techniką video. W znakomitej większości podczas ich realizacji wykorzystywana jest metoda biograficzna. Zarchiwizowane i zdigitalizowane nagrania są wykorzystywane w celach naukowych i edukacyjnych, a także publikowane na historycznych vortalach internetowych IPN oraz na stronach serwisu Youtube (youtube.pl/ipnnotacje).

 

IPN TV

IPN TV to projekt multimedialny, którego głównym celem jest popularyzacja historii najnowszej w audiowizualnej formie. Przygotowane, przez zespół IPN TV, materiały filmowe mogą służyć jako uzupełnienie działań edukacyjnych i oświatowych:

Zespół IPN TV dokumentuje również wiele wydarzeń z działalności Instytutu Pamięci Narodowej. Ich efektem są m.in. relacje z projektów edukacyjnych, zapisy konferencji naukowych i popularnonaukowych.

Projekty historii mówionej z wykorzystaniem notacji:

filmowe:

 • Taśmy prawdy – film przedstawiający relacje członków ekipy TVP, której udało się zarejestrować wydarzenia w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. (na podstawie nagranego przez nich materiału powstał jeden z najlepszych filmów dokumentalnych lat 80., Robotnicy 80).
 • Próba generalna – historia strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w grudniu 1981 r. opowiedziana przez jego uczestników.
 • „When they come to burn the house down...” – „Kiedy przyjdą podpalić dom...” film edukacyjny dotyczący losów Polski w czasie II wojny światowej. Wykorzystano w nim relacje świadków historii znajdujące się w zasobach Archiwum Historii Mówionej Sekcji Notacji i Opracowań Multimedialnych IPN, a także archiwalne fotografie i materiały prasowe.

badawczo-edukacyjne:

 • Zbrodnia Katyńska. W kręgu prawdy i kłamstwa – zbiór relacji członków rodzin katyńskich, które znalazły się w publikacji IPN Zbrodnia Katyńska
 • Szwecja trzech emigracji celem projektu jest poznanie historii osób, które wyemigrowały z Polski do Szwecji wskutek trzech wydarzeń: II wojny światowej, Marca 1968 r. oraz stanu wojennego (w realizacji).
 • Wola pamięci 1944 – projekt upamiętniający cywilów z warszawskiej dzielnicy Wola zamordowanych przez Niemców w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego (5–7 sierpnia 1944 r.). W jego ramach zbierane są relacje naocznych świadków tamtych wydarzeń (w realizacji).
 • Relacje ocalałych z obozów koncentracyjnych: Kazimierza Piechowskiego, Jerzego Skrzypka, Kazimierza Albina, Stanisławy Śledziejowskiej-Osiczko. Głównymi wątkami podejmowanymi podczas realizacji nagrań są ucieczki oraz eksperymenty pseudomedyczne.
 • WiP-owcy o sobie – realizacja płyty edukacyjnej do książki Anny Smółki-Gnauck Między wolnością a pokojem. Zarys historii Ruchu „Wolność i Pokój”, zawierającej fragmenty notacji z udziałem członków ruchu.

Popularyzacja historii mówionej

Fragmenty relacji świadków historii z odpowiednim komentarzem historycznym zamieszczane są w formie tekstowej w „Pamięci.pl” w rubryce Pamiętam jak dziś...

 • nr 3 (2013) – „…ja to wszystko przetrzymałem” – relacja Stanisława Bogdanowicza (żołnierz AK, więzień polityczny czasów stalinowskich), oprac. Piotr Wiejak.
 • nr 5 (2013) – Relacja „króla” – Stanisława Śledziejowska-Osiczko (b. więźniarka KL Ravensbrück), oprac. Rafał Pękała.
 • nr 6 (2013)„Bery kosu, bery niż i na Lacha…” – fragmenty wspomnień ocalałych z rzezi wołyńskiej, oprac. Rafał Pękała.
 • nr 7-8 (2013) – Katanowska Anna, Gruzy i kamienie – relacja o okupacji i Powstaniu Warszawskim, opracował Piotr Wiejak.
 • nr 4 (2014)Tęsknota za Polską zwycięską – relacja ks. Zdzisława Peszkowskiego, oprac. Piotr Wiejak.
 • nr 5 (2014) – Baciar pod „kasynem”, czyli jak Polacy otworzyli drogę na Rzym – relacja Tomasza Marszałka, oprac. Konrad Starczewski.
 • nr 7-8 (2014) – „Zaatakowali nas o drugiej w nocy” – relacje Haliny Adamowicz i Natalii Oręziak, ocalałych z rzezi wołyńskiej, oprac. Agnieszka Gumińska OBEP IPN w Gdańsku.
 • nr 12 (2014) – „Gaszenie strażaków”, oprac. Konrad Starczewski.

 

Sekcja Notacji i Opracowań Multimedialnych:

Rafał Pękała – kierownik sekcji
tel. (22) 581-85-66 rafal.pekala@ipn.gov.pl

Henryk Domagała
tel. (22) 581-85-79 henryk.domagala@ipn.gov.pl

Mirosław Jabłoński
tel. (22) 581-85-78 miroslaw.jablonski@ipn.gov.pl

Konrad Starczewski
tel. (22) 581-85-67 konrad.starczewski@ipn.gov.pl

Piotr Wiejak
tel. (22) 581-85-69 piotr.wiejak@ipn.gov.pl

Liczba wejść: 105382, od Data publikacji 25.08.2014
Więcej

IPN NOTACJE

Sekcja Notacji i Opracowań Multimedialnych BEP IPN funkcjonuje od 2007 r. Do jej najważniejszych zadań należy: nagrywanie relacji świadków historii, tworzenie Archiwum Historii Mówionej oraz wykorzystywanie jego zasobu do działań edukacyjnych.

Więcej

IPN TV

IPN TV to projekt multimedialny, którego głównym celem jest popularyzacja historii najnowszej w audiowizualnej formie. Przygotowane, przez zespół IPN TV, materiały filmowe mogą służyć jako uzupełnienie działań edukacyjnych i oświatowych.