IPN TV

Powązkowska Łączka

24 sierpnia 2012 r. zakończył się pierwszy etap prac archeologiczno-ekshumacyjnych na Wojskowych Powązkach. W kwaterze powszechnie zwanej Łączką, odbyło się uroczyste odprowadzenie na miejsce tymczasowego spoczynku doczesnych szczątków ofiar reżimu komunistycznego, pochowanych w tym miejscu w latach 1948-1956 w bezimiennych grobach.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Ministerstwem Sprawiedliwości od 23 lipca prowadzą tam prace archeologiczno-ekshumacyjne. Ich celem jest odnalezienie i zidentyfikowanie pogrzebanych oraz oddanie im czci w postaci godnego miejsca spoczynku. Do dnia 23 sierpnia udało się wydobyć z ziemi szczątki 112 osób. Według dra Krzysztofa Szwagrzyka, szefa ekipy prowadzącej prace na Łączce, może być tam pochowanych około 400 osób. Jak wynika z dotychczasowych badań, większość z nich była zgładzona tzw. metodą katyńską, czyli strzałem w tył głowy. W celu identyfikacji ofiar pobrany został materiał genetyczny od ponad stu członków ich rodzin.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Instytut Pamięci Narodowej uczynią wszystko, aby doprowadzić do drugiego etapu prac archeologiczno-ekshumacyjnych. Ich termin i zakres uzależniony jest od możliwości finansowych. 17 sierpnia prace prowadzone na Łączce obserwował prezydent Bronisław Komorowski.

Sekcja Notacji i Opracowań Multimedialnych IPN 2012
Autorzy zdjęć: Leszek Rysak, Konrad Starczewski
Montaż: Mirosław Jabłoński

Liczba wejść: 41293, od Data publikacji 28.01.2014