Nawigacja

IPN TV

IPN TV - Wokół Raula Hilberga

Seminarium Wokół Raula Hilberga, realizowane we współpracy z Fundacją Textura i Centrum Badań nad Zagładą Żydów - to cykl rozmów znanych naukowców i publicystów na tematy związane z prawnymi, politycznymi i społecznymi aspektami Zagłady, a także roli, jaką w badaniach nad nimi odegrała książka Zagłada Żydów europejskich.

Jak monumentalna praca Hilberga wpłynęła na zdefiniowanie pojęcia ludobójstwa? Czy zagładę narodu żydowskiego można porównać z innymi zbrodniami ludobójstwa? O tym rozmawiają publicysta Konstanty Gebert i socjolog dr Lech Nijakowski. Prowadzenie - Jakub Petelewicz.

Tematem drugiego spotkania był hilbergowski opis Zagłady, dający w istocie ogląd funkcjonowania państwa, jego mechanizmów i struktur - w realizacji konkretnego celu, jakim była Zagłada.

W dyskusji udział wzięli: prof. Paweł Śpiewak, socjolog, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, i dr Piotr Stefaniuk, politolog, wydawca polskiej edycji Zagłady Żydów europejskich Raula Hilberga. Prowadzenie: Jakub Petelewicz.

 
W dyskusji podczas trzeciego spotkania udział wzięli: prof. Jan Grabowski z Uniwersytetu w Ottawie, prof. Piotr Wróbel z Uniwersytetu w Toronto.
 
 
 

 

Liczba wejść: 55936, od Data publikacji 30.04.2014
do góry