Nawigacja

IPN TV

IPNtv - „Obrońca wartości” – spotkanie wspomnieniowe o premierze Janie Olszewskim – Warszawa, 14 lutego 2019

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek zaprasza na spotkanie pt. „Obrońca wartości” poświęcone śp. Janowi Olszewskiemu, premierowi Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1991–1992.

W dyskusji prowadzonej przez prof. Włodzimierza Suleję – obok prezesa IPN – udział wzięli Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Piotr Semka.

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie w rodzinie związanej z polską tradycją niepodległościową (stryjeczny brat matki Stefan Okrzeja tworzył Organizację Bojową PPS - stracony z wyroku władz carskich na stokach Cytadeli w 1905 r., stał się symbolem walki o sprawę polską).

Jan Olszewski był harcerzem Szarych Szeregów. W Powstaniu Warszawskim miał pełnić funkcję łącznika, ale szybkie zakończenie walk na Pradze pozbawiło go możliwości czynnego udziału. Po wkroczeniu Sowietów do Polski przez rok uczestniczył w antykomunistycznej konspiracji. Po zakończonych studiach prawniczych, bronił w najgłośniejszych procesach politycznych lat 60., 70. i 80. Od samego początku był w pełni zaangażowany w kształtującą się opozycję niepodległościową. Został m.in. doradcą Krajowej Komisji Porozumiewawczej/Komisji Krajowej „Solidarności” NSZZ „Solidarność” i Regionu Mazowsze.

Występował jako oskarżyciel posiłkowy w procesie morderców ks. Jerzego Popiełuszki. Odmówił objęcia z ramienia tzw. strony społecznej stanowiska przewodniczącego „podstolika” do spraw reformy prawa i sądów przy „okrągłym stole”.

6 grudnia 1991 r. stanął na czele pierwszego niekomunistycznego rządu odrodzonej Polski. Jego rząd zrealizował uchwałę lustracyjną z 28 maja 1992 r. 4 czerwca 1992 r. został obalony przez obrońców „okrągłego stołu”. Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 r.

Pozostanie w naszej pamięci jako niepokorny patriota i depozytariusz wartości pielęgnowanych w II Rzeczypospolitej.

Liczba wejść: 4384, od Data publikacji 14.02.2019
do góry